آخرین اخبار ممنوعیت های سفرهای نوروزی برای ایرانیان

آخرین اخبار ممنوعیت های سفرهای نوروزی برای ایرانیان

ویروس کرونا چند ماهی است که از چین سفر خود را شروع کرده است و با روندی بسیار سریع در سطح جهان در حال گسترش است. هنگامی که این ویروس شناسایی شد، کشورهای زیادی بلافاصله محدودیت‌های سفر به چین را اعمال کردند ولی با توجه به ماهیت کمون طولانی مدت این ویروس، محدودیت‌ها نتوانست آنطور که باید از گسترش و اپیدمی جهانی آن جلوگیری کند. به همین دلیل الان کشورهای زیادی در سراسر جهان درگیر این ویروس پیچیده هستند که یکی از آن کشورها، ایران عزیزمان است.

ممنوعیت مسافرت ها بر اساس کرونا

ممنوعیت مسافرت ها بر اساس کرونا

پس از اینکه خبر ابتلای 2 نفر در استان قم به کرونا منتشر شد، رفته رفته خبرهایی از افزایش افراد مبتلا به این ویروس به گوش رسید و در نهایت در سطح کشور به نوعی همه‌گیر شد. به همین دلیل و با توجه به اینکه به نوروز و تعطیلات نزدیک می‌شویم و یکسان نبودن شیوع ویروس در استان‌های مختلف، مسئولین استانی و شهرستانی در مناطق مختلف ایران برای کمک به قطع چرخه گسترش کرونا و جلوگیری از مسافرت به عنوان یکی از راه‌های اصلی انتقال، محدودیت‌هایی را وضع کرده‌اند. در این خبر که بصورت مداوم به‌روز رسانی می‌شود، آخرین اخبار مربوط به اعمال محدودیت‌های سفر‌ها در اختیار شما کاربران عزیز قرارخواهد گرفت.

محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های سفر به نقاط مختلف ایران

ممنوعیت مسافرت ها بر اساس کرونا

ممنوعیت مسافرت ها بر اساس کرونا

آذربایجان شرقی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ستاد مدیریت و مقابله با کرونای آذربایجان شرقی امروز  (17 اسفند) جلسه فوق‌العاده تشکیل داد و با نظر اکثریت اعضا، مقرر شد محدودیت رفت‌وآمد در مبادی ورودی استان آذربایجان شرقی از امروز اعمال شود.

اردبیل
فرماندار از تعطیلی تمام مراکز اقامتی، خدماتی و رفاهی فرهنگیان در این شهرستان تا اطلاع ثانوی خبر داد و گفت: «مسافران از سفر به این شهر خودداری کنند.» ابراهیم امامی افزود: «با توجه شیوع ویروس کرونا، مراکز اقامتی، خدماتی و رفاهی فرهنگیان و سوئیت آپارتمان‌ها، آبگرم‌های معدنی و تاسیسات گردشگری منطقه تعطیل شده است.»

اصفهان
استاندار اصفهان اعلام کرد که با ابلاغ تعطیلی مهمانسراهای ادارات از ورود میهمان به این مراکز جلوگیری می‌شود. عباس رضایی اضافه کرد: «پس از غربالگری افراد مشکوک به مراکز درمانی هدایت شده یا از ورود افراد غیر بومی که به دلایل غیر ضروری به استان سفر کردند، جلوگیری می‌شود.»

ایلام
استاندار این استان اعلام کرد: «برای پیشگیری، کنترل و مقابله با کرونا پذیرش و اسکان مسافران نوروزی در قالب کمپ، مدارس، ورزشگاه‌ها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها و امثال آن ممنوع است.» قاسم سلیمانی دشتکی اظهار داشت: «باتوجه به شیوع بیماری کرونا، برنامه های ستاد تسهیل مسافران نوروزی لغو شده است و فعالیت این ستاد در ذیل ستاد پیشگیری و مبارزه با این بیماری و در راستای جلوگیری از ورود مسافران به استان در ایام نوروز سمت و سو می یابد.»

همچنین طبق اعلام مدیر کل گمرک استان ایلام، در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و با توجه به اعلام کشور عراق مرز مهران از فردا (18 اسفند ماه) به مدت یک هفته بسته می‌شود.

ایرانشهر

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر گفت: «باتوجه به شیوع بیماری کرونا در این شهرستان تمامی مهمان‌پذیرها، هتل‌ها و مکان‌های گردشگری در ایام عید نوروز تعطیل و پذیرش هر گونه مسافر و میهمان در این مکان‌ها ممنوع است.»

بوشهر

استاندار بوشهر: «هرگونه کمپ شهرداری‌ها و نصب چادر در سواحل و دیگر مکان‌ها تا اطلاع ثانوی ممنوع است و شهرداری با همکاری نیروی انتظامی موظفند برای اجرای این مصوبه اقدام کنند. همچنین اجاره خانه‌های مبله در استان  تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد.»

بندر گناوه

فرماندار گناوه گفت: «براساس تصمیم ستاد شهرستان گناوه مقابله با ویروس کرونا و با هماهنگی با دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان، تمامی مبادی ورودی شهر گناوه تا اطلاع ثانوی بر مسافران و گردشگران بسته شد.»

جزیره کیش

مدیر نظارت بر خدمات و مراکز گردشگری کیش: «مطابق مصوبه ستاد اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا در جزیره کیش مورخ ۱۴ اسفند، واگذاری هر گونه منزل مسکونی به صورت اجاره شبانه و ساعتی (موقت) تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.»

جزیره قشم

در راستای پیشگیری از کرونا، هشت اسکله گردشگری در سایت‌های هنگام و جنگل‌های حرای قشم تعطیل شدند.همچنین رییس ستاد مدیریت بیماری کرونا در قشم از ممنوعیت تردد غیربومیان به جزیره قشم به‌منظور حفظ سلامت شهروندان خبر داد. تنها خودروهای حامل اقلام ضروری، مجاز به ورود به این شهرستان هستند و از ورود غیربومیان جلوگیری می‌شود.

جزیره هرمز

به‌گفته بخش‌دار جزیره هرمز، ورود مسافران و گردشگران غیربومی به جزیره هرمز برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ممنوع است.

چابهار

معاون استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کشور به‌سمت وضعیت سختی پیش می‌رود و این استان نیز از این موضوع مستثنا نیست، از تعطیلی مراکز اقامتی چابهار خبر داد. وی گفت در حال ایجاد سازوکاری هستیم که با همکاری نیروی انتظامی، از ورود مسافران به این شهرستان جلوگیری کنیم.

خراسان رضوی

در راستای پیشگیری از شیوع کرونا، ستاد مقابله با ویروس کرونای خراسان‌رضوی تصویب کرد که این استان پذیرای مسافران نوروزی نخواهد بود و این محدودیت را در مبادی ورودی استان نیز اعمال خواهد کرد.

زنجان

فرمانده انتظامی زنجان: «از ساعت ۲۲ شب گذشته ( 16 اسفند) ورود برای این غیر بومی‌ها به کلیه محور‌های استان ممنوع شده است.» او گفت: «بر این اساس مسافران در هیچ کدام از شهرستان‌های استان حق اسکان نداشته و به مسیر‌های خود برای خروج از استان ادامه دهند.» فرمانده انتظامی استان زنجان افزود: «با کمال احترام از ورود مسافران در مبادی استان جلوگیری خواهد شد.»

سمنان

استاندار سمنان: «علی رغم آمادگی همه جانبه تمامی دستگاه‌های اجرایی استان برای پذیرایی از مسافران و گردشگران نوروز ۹۹، به دلیل مقابله با شیوع کرونا ویروس و حفظ جان مردم، با پوزش از عموم مردم اعلام می‌دارد امسال شرایط پذیرایی از مسافران ارجمند را نداریم و از تمام هموطنان گرانقدر درخواست می‌کنیم از سفر به “استان سمنان” خودداری کنند.»

فارس

همچنین بر اساس تصمیم مسوولان به منظور پیشگیری و مقابله با این ویروس تمام اماکن گردشگری، تاریخی و اقامتی استان فارس تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند و به گفته معاون استاندار فارس هرگونه فعالیت گردشگری در استان ممنوع است و هتل ها، مهمان پذیرها، مدارس و مسافرخانه ها و سایر اماکن نیز تعطیل است، همچنین تمامی فعالیت‌ها و برنامه ریزی‌های آژانس های مسافرتی، دفاتر گردشگری و خدمات توریستی تعطیل خواهد بود و در صورت مشاهده هرگونه فعالیت، برخورد قانونی صورت می گیرد.

قزوین

هدایت‌اله جمالی‌پور استاندار قزوین اظهار کرد: «تا پایان هفته آینده ورودی و خروجی‌های استان قزوین به صورت غربالگری کنترل می‌شود.» وی افزود: «ورود خودروها با پلاک‌ استان‌های آلوده شامل البرز، تهران، گیلان و قم به استان قزوین به‌طور کلی ممنوع خواهد بود و با توجه به اینکه برخی از شهروندان قزوینی در تهران شاغل هستند، ورود و خروج این خودروها نیز با دقت کنترل خواهد شد.»

استاندار قزوین با بیان اینکه تمامی برنامه‌های پیش‌بینی شده برای عید نوروز در استان قزوین لغو شده است، عنوان کرد: «هتل‌ها و مسافرخانه‌های استان قزوین در ایام نوروز به هیچ عنوان پذیرش نخواهند داشت.»

قم

با توجه به اینکه استان قم نقطه آغاز ورود کرونا است مسوولان تاکید کرده‌اند که مردم به هیچ وجه به این استان سفر نکنند، به گونه‌ای که بخشدار بخش کهک اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، از جمعه ۱۶ اسفند ماه از ورود و همچنین توقف گردشگران و مسافران به بوستان‌های شهر کهک جلوگیری به عمل می‌آید و بوستان لاله نیز بسته می شود.

کردستان

استاندار کردستان گفت: «برای تعطیلات نوروز سال آینده اجازه برپایی چادر و یا اقامت در پارک ها و مناطق گردشگر پذیر به هیچ کس داده نمی‌شود.»

کرمان

استاندار کرمان اعلام کرد بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، این استان برای نوروز امسال مطلقا آمادگی پذیرش گردشگران را ندارد.

کرمانشاه

امید قادری مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه نیز گفته است: «تمام اماکن و محوطه‌های تاریخی و موزه‌های این استان به علت شیوع ویروس کرونا در ایام نوروز ۹۹ تعطیل است.» استاندار کرمانشاه نیز اعلام کرد: «باتوجه به شیوع بیماری کرونا در کشور، کرمانشاه امسال نمی‌تواند میزبان مهمانان نوروزی باشد و امکاناتی در اختیار آنها قرار دهد.»

کهگیلویه و بویراحمد

با تصمیم استاندار چندین مسیر اصلی از جمله جاده یاسوج – اصفهان، یاسوج – شیراز و یاسوج – بهبهان تا اطلاع ثانوی بسته شده است و تمامی اماکن عمومی، رستوران ها، مکان‌های تفریحی و گردشگری تعطیل شده‌اند. همچنین استان کهگیلویه وبویراحمد بنا به تصمیم ستاد مدیریت کرونا هیچ گونه پذیریشی برای ایام نوروز امسال نخواهند داشت.

گلستان

استاندار گلستان اعلام کرد طبق آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، این استان برای نوروز امسال به‌هیچ‌وجه پذیرش گردشگر ندارد. در این راستا به تمام هتل‌ها و متل‌ها اعلام شده تا از پذیرش گردشگر خودداری کنند. همچنین با توجه به اینکه ورودی این استان از مازندران است و جاده‌های منتهی به مازندران بسته شده‌اند، ورودی این استان نیز بسته شده و رفت‌وآمدها محدود خواهند شد.

گیلان

پلیس راه استان گیلان اعلام کرد تمام خودروها، به‌جز خودروهای با پلاک بومی، تا اطلاع ثانوی اجازه ورود به این استان را ندارند. این ممنوعیت تردد در مسیرهای ورودی این استان، یعنی محورهای قزوین به رشت، اردبیل به آستارا و رامسر به چابکسر، اجرا می‌شود.

لرستان

سید موسی خادمی استاندار لرستان با توجه به شیوع ویروس کرونا و افزایش احتمالی تعداد مبتلایان اعلام کرد که به هیچ‌وجه پذیرای مسافران نوروزی نخواهیم بود و هیچگونه تسهیلاتی ارایه نخواهیم داد و نهادها و ارگان های مرتبط هم پذیرش نخواهند داشت.

مازندران

طبق اعلام استاندار مازندران، پذیرش مهمان در مراکز دولتی، مدارس و خوابگاه‌های دانشجویی ممنوع است. مدیر روابط عمومی استانداری مازندران نیز اعلام کرده که تمام مسیر‌های ورودی مازندران به روی مسافران و افراد غیربومی بسته شده است و تنها خودروهای حامل سوخت و موادغذایی اجازه ورود به این استان را دارند. وی ضمن دلجویی از کلیه هم‌وطنانی که برنامه سفر به این استان را دارند، از آن‌ها خواست تا از سفرشان صرف‌نظر کنند.

منطقه آزاد ارس

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس گفت: «بر اساس بخشنامه جدید وزارت میراث فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی و تصمیمات اتخاذ شده در سازمان منطقه آزاد ارس، پذیرش گردشگران در مراکز اقامتی و گردشگری منطقه آزاد ارس ممنوع خواهد بود.»

منطقه آزاد ماکو

جاده‌های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد. مدیر شبکه بهداشت و درمان ماکو روز شنبه در این خصوص به ایرنا گفت: «به همین منظور، ایستگاه پایش در راستای پیشگیری از ورود بیماری کرونا به این شهر، در مبادی ورودی منطقه راه‌اندازی شده‌ است.»

هرمزگان

استاندار هرمزگان اعلام کرد: «بنا به درخواست دانشگاه علوم پزشکی استان برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا، گردشگر در هرمزگان پذیرفته نمی‌شود و تا اطلاع ثانوی به گردشگران در استان، خدمات ارائه نخواهد شد.»

همدان

استاندار همدان گفت: «به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا از سفر به استان همدان خودداری شود. به منظور حفظ سلامت مردم و کنترل ویروس کرونا، در ایام نوروز از پذیرش مسافر و گردشگر در استان همدان معذوریم.»

یزد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد نیز از مردم دیگر استانها خواست یزد را بعنوان مقصد سفر انتخاب نکنند زیرا هیچ اقامتگاه و هتل و مهمانپذیری، حق پذیرش مسافر ندارد.

 

 

جدول محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های سفر به نقاط مختلف ایران

 

 مقصد بازه زمانی ورود وخروج گردشگر مراکز اقامتی  جاذبه
آذربایجان شرقی ممنوع
 اردبیل نوروز تعطیل  تعطیل
اصفهان نوروز ممنوع تعطیل
ایلام نوروز ممنوع
ایرانشهر (سیستان و بلوچستان) نوروز تعطیل
بوشهر نوروز کمپ، چادر و اجاره خانه ممنوع
بندر گناوه نوروز ممنوع
جزیره کیش تا اطلاع ثانوی اجاره منزل مسکونی ممنوع
 جزیره قشم ممنوع
جزیره هرمز ممنوع تعطیل
چابهار (سیستان و بلوچستان) به زودی ممنوع می‌شود
خراسان رضوی نوروز ممنوع
زنجان ممنوع
 سمنان نوروز ممنوع
فارس نوروز ممنوع تعطیل تعطیل
قزوین نوروز ممنوع تعطیل تعطیل
قم ممنوع
کردستان نوروز برپایی چادر ممنوع
کرمانشاه نوروز تعطیل تعطیل
کهکیلویه و بویراحمد نوروز تعطیل تعطیل
گلستان نوروز ممنوع تعطیل تعطیل
گیلان تا اطلاع ثانوی ممنوع
لرستان نوروز تعطیل تعطیل
مازندران نوروز ممنوع تعطیل تعطیل
منطقه آزاد ارس نوروز تعطیل تعطیل
منطقه آزاد ماکو ممنوع
هرمزگان  تا اطلاع ثانوی تعطیل تعطیل
همدان نوروز تعطیل تعطیل
یزد نوروز تعطیل