آفتاب بگیریم یا نه؟

 آفتاب گرفتن خوب است یا بد؟

طبق گفته پزشکان بهترین راه جذب ویتامین D برای بدن انسان از طریق تابش آفتاب بر سطح پوست است که می تواند کمبود و فقر ویتامین D  را تا میزان قابل توجهی جبران کند.

ولی در کنار این موضوع صحبت هایی هم به گوش همه ما می رسد که آفتاب گرفتن و تابش مستقیم نور خورشید بر بدن ممکن است منجر به ابتلا به سرطان پوست شود و ترس زیادی را در بین افراد بوجود می آورد. حال سوال همه ی ما این است که آفتاب بگیریم یا نه؟

در اینجا ما توضیحات مختصری را در مورد مزایا ومعایب آفتاب گرفتن شرح می دهیم تا بتوانیم هر چند کوچک کمکی بکنیم برای رفع سوالاتی که ذهن همه مارا می تواند درگیر کند.

حمام آفتاب

 

در این که تابش آفتاب بر بدن باعث افزایش ویتامین دی در بدن میشود و به مراتب از ابتلا به پوکی استخوان و بیماری های مرتبط با آن جلوگیری میکند شکی نیست و علاوه بر این باعث ایجاد نشاط و شادابی بر روحیه افراد شده و حس زندگی را در افراد بالا می برد و همچینین خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و باعث بالا رفتن گردش خون در بدن می شود.

حمام آفتاب

ولی نکات مهمی را باید در کنارآفتاب گرفتن در نظر کرفت تا در کنار مزایایی که این کار دارد دچار معایب خطرناک آفتاب گرفتگی نشویم. بطور مثال آفتاب گرفتن بیش از اندازه در روز به قصد برنزه شدن ممکن فرد را دچار سوختگی های شدید، تورم و درد، ابتلا به سرطان پوست و همچنین پیری زودرس پوست و یا ایجاد لک های تیره رو ی نقاطی از پوست گردد که جبران این بی احتیاطی بسیار مشکل است و فرد را با مشکلات جدی روبه رو میکند. بنابراین بهتر است حتما با پزشکان در مورد نحوه ی افتاب گرفتن مشورت کرده و حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید.

بطور مثال افراد سالمندان نسبت به کودکان که پوست حساس تری دارند بیشتر باید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند.

حمام آفتاب

حمام آفتاب

پس این باور که چون الان شیوه زندگی اکثر افراد سکونت در آپارتمان است و کودکان کمتر در معرض نور خورشید قراردارند و می توانند ساعت های طولانی در پارک های آبی و یا کنار سواحل زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند باور قلطی است و ممکن است منجر به بستری شدن کودکان شود بر اثر سوختگی .

در اینجا لازم به چند نکته برای کمتر کردن مضرات حمام آفتاب اشاره کرد:

  • حتما از کلاه لبه دار و عینک های uv دار استفاده کنیم .
  • کرم های ضد آفتاب قوی را بخصوص در روزهای اول آفتاب گرفتن فراموش کنیم.

    استفاده از ضد آفتاب الزامی است

  • استفاده از نوشیدنی های غیر الکی را جدی بگیریم زیرا همانطور که می دانید بدن در این زمان آب زیادی را از دست می دهد.
  • سعی کنیم در ساعت 11 الی 3 بعداز ظهر بصورت مداوم افتاب نگیریم.
  • سعی کنیم به تدریج و در روزهای متوالی به میزان خیلی کم ، زمان حمام آفتاب گرفتنمان را افزایش دهیم  نه این که یکروز را کامل به آفتاب گرفتن اختصاص دهیم.
  • نحوه ی درازکشیدن روی تخت ها به نوعی باشد که بصورت متوالی زاویه تابش بر سطح بدنمان را تغییر دهیم و مواظب نوک بینی، فرق سر و لب ها باشیم تا دچار مشکل نشویم.
  • قبل و بعد از آفتاب گرفتن آبرسان قوی به پوست استفاده کنیم.
  • تغذیه مناسب ، خوردن یک سری از سبزیجات حاوی بتاکاروتن و لیکوپن موجب محافظت از پوست مقابل اشعه ی UV   شده و هم چنین در فعال شدن رنگدانه های پوست نیز موثرهستند. قبل از آفتاب گرفتن هویج و گوجه ی بیشتری میل کنید.
حمام آفتاب

حمام آفتاب

 

دیدگاهتان را بنویسید