اصفهان و نقش و نگارهایش

 دیدنی های اصفهان (نقش و نگارهایش)

اصفهانمعروف است به نقش جهان اصفهان یکی از شهرهای گردشگری ایران است. اصفهان بناهای تاریخی و فرهنگی زیادی دارد. که بسیاری از آنهادر لیست آثار تاریخی ایران قرار دارد. اصفهان یکی از شهرهاییست که تعداد بیشماریگردشگر و توریست دارد.

میدان نقش جهان در زمان شاه عباس اول

در زمان شاه عباس اول، پیش از ساخته شدن بناهای کنونی، محل برگزاری بعضی از مراسم رسمی مانند جشن باستانی نوروز و اعدام محکومین به اعدام در میدان کوشک انجام می شد. ابنیه موجود کنونی را در دوران حکومت شاه عباس اول به استناد به منابع مختلف تاریخی مربوط به سال 1011 قمری دانسته اند.

با این وجود از  ابتدای حکومت شاه عباس سطح میدان در اندازه ی وسیعتری از میدان کوشک سابق باز شده و آتشبازی و مراسم چراغانی در آن بر گزار می شد. احتمالا نقشه ی این میدان از روی نقشه ی میدان حسن پادشاه در تبریز الهام گرفته شده باشد،دوتن از اساتیدی که میدان را به شکل کنونی طرح ریزی کردند استاد  علی اکبر و محمدرضا اصفهانی بودند.بر سر در مسجد جامع عباسی و محراب مسجد شیخ لطف الله نام این دو استاد به چشم می خورد.

در مدت زمان ساخت میدان و پس از آن و در طول دوران حکومت صفویان، میدان نقش جهان فعال و پویا بوده، ولی در زمان شاه سلیمان و شاه سلطان حسین، به مرور از رسیدگی به میدان جلو گیری شده است.

نقش جهان

عمارت عالی قاپو

کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان روبه روی مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. این کاخ یکی از شاهکارهای معماری صفوی می باشد که در طبقه ششم این کاخ تالاری قرار دارد، که به آن اتاق صوت میگویند این تالار اینگونه است.  طنین های اضافه ی صدا را میگیرد و اصوات را به شکل صدا دار به تمام قسمت های تالار می رساند.

عالی قاپو

مسجدشیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله یکی دیگر از یادگاری های صفویان است. ساختاین مسجد که به منظور بزرگ داشت، مقام شیخ لطف الله عاملی بنا شده است که حدود 18سال (از سال 1011تا1028هجری قمری)طول کشید.

گنبد این مسجد هم از بیرون و هم از درون کاشی کاری شده است کار های این مسجد از استادانه ترین زیبا ترین کاشی کاری های معماری ایران است.

مسجد شیخ لطف الله

پل خواجو

پل خواجو یکی از شاهکارهای شاه عباس دووم است که بر روی زاینده رود ساخته شده است. پل خواجو در شرق سی و سه پل قرار دارد. علاوه بر معماری فوق العاده ای که دارد نقاشی های زیبایی از آن توجه گردشگران را به خود جلب میکندو قسمت میانی آن همچون الماس میدرخشد.

پل خواجو

 

سی و سه پل یا پل الله وردی خان

سی و سه پل، پل زیبا و چشم گیریست با 33 دهانه که نمادی از آناهیتاست این پل الله وردی خان یا سی و سه پل کهاز شاهکار های بینظیر صفویو از مشهور ترین پل های ایران است که در انتهای خیابان جنوبی چهارباغیا خیابان انقلاب اصفهان قرار دارد.

سی و سه پل

کاخ چهلستون که به کتیه معروف است

کاخ چهلستون یکی از بناهای زیباو دیدنیو تاریخی اصفهان است که بالغ بر 67000مترمربع مساحت دارد که در دوره شاه عباس به کتیبه معروف است شاید جالب باشد که بدانیدچهلستون عنوان مبارک ترین بنای دنیا را دارد، این کاخ در شرق خیابان چهارباغ پایین جنوب خیابان سپه و غربمیدان نقش جهان قرار گرفته است. معماری این کاخ ترکیبی از ایوان مرکب از دو بخش است یک بخش که بر 18 ستون چوبی و رفیع استوار است و چهار ستون:وسط که روی 4شیر سنگی قرار دارد.

چهلستون

باغ هشت بهشت

باغ بهشت عمارتی است که بسیار جذاب و دلنشین و زیباست در بافت شهریاصفهان در غرب خیابان چهارباغ پایین شرق به خیابان متاخریو جنوب به بازارچه (بازارهنر)قرار دارد.

که از یادگاری های صفوی است هشت بهشت از باغ های مسطحاست که در میان چند باغ دیگر از جمله خرگاه بهشت آیین و دمور قرار گرفته است امروزه این باغ به پارک زیبایی تبدیل شده وعمارتی که در قدیم زیباترین کاخ عالم نام داشت همچنان در میان این پارک جلوه خاص و بی نظیری دارد.

باغ بهشت

یکی از دیدنی ترین بناهای اصفهان منارجنبان

از زیبا ترین قدیمی ترین عمارت های ایران کهن است. این اثر زیبا و شگفت انگیز اثر تاریخی در دوران ایلخانی و زماناولجایتوساحته شده ساده و درعین حال شگفت انگیز و رازآلود. این بنا دارای یک ایوان به سبک دوره ی مغول و دومناره است که روی مقبره ی یکی از عرفاییرهفتم به نام عموعبدالله کارلادانی ساخته شده است.

منارجنبان

کلیسای وانک در اصفهان

یکی از جاذبه های این شهر زیبا کلیسای وانک است. نام اصلی آن وانک آمنا پرکیچ است. که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنی‌های اصفهان می‌باشد و درمحله ی جلفا قرارگرفته است.

این کلیسا دارای دو گنبد است. این گنبدها به تقلید از سبک معماری ایرانی به شکل مدور ساخته شده اند. سقف ها و دیوارهای عبادتگاه کلیسای;وانک بانقاشی های بسیار زیباییپوشیده شده است این نقاشی ها همه روایت ها و تصاویری از انجیلهستند، و در میان آن ها می توان به تصاویری از تولدعیسی و بهشت و جهنم اشاره کرد دراین کلیسا موزه و کتابخانه ای وجود داردکه ارزش تاریخی دارند.

از مهم ترین جاذبه های شهر اصفهان محسوبمی شود نام اصلی آن وانک است و درزمان شاه عباس دوم ساخته شده است.

کلیسای وانک