در سفر های هوایی این نکات را هرگز فراموش نکنید!

نکاتی که در سفرهای هوایی باید رعایت کرد

این روزها، با پیدایش و گسترش ویروس کرونا در جهان، افراد بیش از پیش نکات بهداشتی، را رعایت میکنند. اما با این حال مراقبت های بهداشت فردی، در برخی اماکن اهمیت بیشتری دارند. مثلا هواپیماها به دلیل اجتماع و میزان بالای تردد افراد، از حساسیت بالایی برخوردار است. سفر

شیوع ویروس کرونا، به طور کلی باعث شد تا واژه سفر، بدون اراده انسان کم رنگ شود. اما سفر را نمی توان از انسان گرفت و به همین خاطر، بسیاری از ما تلاش داریم، تا حتی در این دوران که کرونا در تمام جهان، حکم رانی می کند باز به سفر برویم، و عمق فاجعه هرقدر هم که باشد، نمی‌توان این صنعت را برای همیشه تعطیل کرد.
بی شک، سفر کردن در پسا کرونا، از پیش از کرونا متفاوت خواهد بود، و ما نیز باید با رعایت نکات بهداشتی، در سفرها، خود راه را برای خود و دیگران، راحت و امن کنیم.
در حال حاضر تمام مردم، در تمام نقاط جهان، تشنه مسافرت های تابستانی هستند. بی شک نمی توان این عطش، را در میان مردم خاموش کرد و از آن ها خواست، اصلا تابستان را فراموش کنند، و برای سفرهای تابستانی هیچ برنامه ای نداشته باشند.

اکنون، رفته رفته، عاشقان سفر با احتیاط و با اضافه کردن، وسایل بهداشتی به چمدان سفرشان، در حال آغاز سفرهای شان هستند.

این روزها، پس از مدت ها توقفی کوتاه، سفرهای هوایی هم به تدریج، مانند سایر کسب و کارها از سر گرفته می شوند. اما رعایت پروتکل های بهداشتی در هواپیما، موضوعی است که باید پیش از سفر به فکر آن باشیم.

اکنون شرکت های هوایی، اقدام به ارائه دستکش و ماسک به مسافران می کنند. سنجش تب، ضدعفونی کابین پرواز، تامین امنیت و سلامتی کارکنان، و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در طول پرواز، از دیگر مواردی هستند که شرکت های پروازی، در دستور کارخود قرار داده اند.
اما خود مسافران هم، باید تدابیری برای پیشگیری از ابتلا به کرونا داشته باشند.

اگر قصد سفر با هواپیما را دارید، پیشنهادات مفیدی برایتان داریم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید…

 

 

نکات لازم برای پیشگیری از کرونا در سفر!

یکی از مهم ترین عوامل، پیشگیری از انتقال بیماری ها، انجام رزرو هتل و بلیط هواپیما، به صورت غیرحضوری است. بدون مراجعه حضوری، و بدون پرداخت هزینه ها، به صورت نقدی، به راحتی می توان از انتقال و انتشار بیماری جلوگیری کرد. اما رعایت نکات بهداشتی، برای سفر هوایی شامل چند مرحله است:

پیش از رفتن به فرودگاه

وسائل بهداشتی، همراه خود داشته باشید. ماسک و دستکش اضافی، پد الکلی و مواد ضدعفونی کننده، در کیف دستی تان بگذارید، جایی که دسترسی به آن آسان باشد.
اگر با تاکسی قصد رفتن به فرودگاه را دارید، در صورت امکان، پرداخت اعتباری انجام دهید. پس از باز کردن و بستن در و یا شیشه اتومبیل، دست خود را ضدعفونی کنید.
بهتر است سنت بدرقه تا فرودگاه هم، فراموش کنید و هنگام خداحافظی، حتما از بوسیدن و دست دادن پرهیز کنید.

 

 

 

ماسک صورت

سازمان بهداشت جهانی، برای تمام کسانی که چه به قصد سفر، و چه صرفا گشت و گذار در شهر خودشان، در اماکن عمومی حضور پیدا می کنند، زدن ماسک صورت را یک ضرورت خواند، و این پیشنهاد را برای تمام کشورها، و نه فقط مختص به یک مکان عمومی خاص، داده است.
پس به همراه داشتن ماسک صورت در چمدان سفرتان، یکی از نکات بهداشتی در سفرهای شما خواهد بود. سعی کنید در سفرتان، دو یا سه ماسک صورت همراه خود داشته باشید.

 

 

 

محلول ضد عفونی کننده دست

این مورد، یکی از مهمترین موارد بهداشتی است، که در هر حالتی مورد استفاده قرار می گیرد. اما برای این که خیال تان از هر بابتی راحت باشد، و از آن جایی که ممکن است، در شهر مقصدتان، مغازه ها خالی از محلول ضدعفونی کننده باشد، بد نیست چند بطری کوچک، از محلول های ضد عفونی کننده، را در چمدان سفر خود داشته باشید.
معمولا گفته می شود که، بعد از برخورد دست با هر سطحی، از این محلول ها استفاده کنید، اما برای اطمینان بیشتر، بهتر است بعد از ورود به یک مکان جدید، از محلول ضد عفونی کنند خود استفاده کنید.

 

 

دستمال های ضدعفونی کننده

یکی دیگر از نکات بهداشتی در سفرها، که باید در کوله بار سفر جا بگیرد، دستمال های ضدعفونی کننده هستند. علاوه بر محلول ضدعفونی کننده، نیاز مبرمی هم برای به همراه داشتن، دستمال های ضدعفونی کننده است.
ترجیحا،  این دستمال ها باید به همراه رایحه دلخواه تان باشند؛ چرا که برای بعضی افراد، بوی مستقیم این دستمال ها غیر قابل تحمل، و حساسیت زا هستند. به همراه داشتن این دستمال ها، برای استفاده و ضدعفونی کردن سطوحی است، که شما آن ها را در اختیار دارید، و می خواهید از آن ها استفاده کنید. محلول ضدعفونی کننده را نمی توانید، بر روی هر سطحی بپاشید، و در این مواقع بهتر است، از دستمال ضدعفونی کننده استفاده کنید. میزهای کافی شاپ، صندلی های قطار و اتوبوس، مترو، و هواپیما همگی، جز اماکنی هستند که برای استفاده از آن ها، باید اول آن ها را ضدعفونی کنید.
اگر می خواهید، از دستمال ضدعفونی کننده، فرقی ندارد که چه برندی باشد، استفاده کنید، باید دقت داشته باشید که دستمال موردنظر تان، حداقل باید حاوی ۷۰ درصد الکل باشد. بهتر است، بعد از این که از یک سطح مانند میز هم استفاده کردید، برای نفر بعد، میز خود را دوباره ضدعفونی کنید.


 

 

صابون های آنتی باکتریال

اگر شانس بیاورید، و به هر مکانی در طول سفرتان وارد شوید، صابون آنتی باکتریال را در اختیارتان قرار دهند. اما چنین موردی در بسیاری از اماکن گردشگری دیده نمی شود. در میان تمام دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از آب گرم و صابون یکی از بهترین راه ها برای پاک کردن دست از وجود هر نوع ویروس و باکتری بوده است. برای این که مطمئن باشید در سفر خود دچار کمبود صابون آنتی باکتریال نمیشوید، یک بسته کامل آن را بخرید و به چمدان سفر خود اضافه کنید.

 

 

 

دستکش های یکبار مصرف

این فکر که شما در سفرتان، برای استفاده از هر چیزی، به دست های تان نیاز دارید، کمی استرس زا است. تا زمانی که در خانه هستید، و یا در مکان عمومی مطمئنی، از بابت دارا بودن محلول های ضدعفونی کننده و وسیله های بهداشتی، هستید تا حد زیادی خیال تان راحت است، و می توانید دست های تان را، به طور مداوم بشوئید. اما در سفر همیشه این طور نیست، و امکانات در اختیار ندارید. در چنین مواقعی، برای رعایت نکات بهداشتی، باید حداقل، یک بسته دستکش یک بار مصرف (ترجیحا لاتکس)، همراه تان باشد تا برای لمس سطوح و اشیا، در اماکن عمومی از این دستکش ها استفاده کنید.

 

 

اسپری های آنتی باکتریال و ضدعفونی کردن هوا

میزان دوام ویروس کرونا، در فضاهای باز بسیار کم است، اما هوای موجود در فضاهای سرپوشیده، ممکن است تا حد زیادی خطرساز باشند. یکی از راه هایی که می تواند، خیال تان از بابت هوایی که در فضاهای عمومی، در معرض آن قرار گرفته اید راحت شود، استفاده از اسپری های آنتی باکتریال است. این اسپری ها می توانند تا ۹۹ درصد، از جرم ها را در هوا ضدعفونی کنند، و مزیت آن ها این است، که مواد شیمیایی مضر ندارند، و شما می توانید با خیال راحت از آن ها استفاده کنید.

 

 

 

نکات بهداشتی در فرودگاه

در فرودگاه ها، رعایت فاصله اجتماعی، اولین موردی است که توجه به آن ضرورت دارد. استفاده از ماسک و دستکش، به ویژه هنگام کنترل مدارک و بازرسی را جدی بگیرید. سعی کنید به جایی دست نزنید، و اگر دست زدید حتما دستتان را ضدعفونی کنید.
تا جایی که امکان دارد، از سرویس های بهداشتی، چه در فرودگاه و چه در هواپیما استفاده نکنید. اما اگر ناچار به استفاده بودید، حتما دست هایتان را سریعا ضدعفونی کنید.

 

 

 

نکات بهداشتی در هواپیما

بهداشت در هواپیما، همواره باید رعایت شود.
در هواپیما سعی کنید، حتی الامکان دست به جایی نزنید. پس از بستن کمربند ایمنی، و پیش از خوردن غذا هم، حتما دست خود را ضدعفونی کنید. ترجیحا میز غذا را هم با پد الکلی، تمیز کنید.
سرویس بهداشتی هواپیما، یکی از پر خطرترین فضا ها است. تا آنجا که امکان دارد، از آن استفاده نکنید و در صورت نیاز، دقت بسیاری به خرج دهید. در صورتی که متوجه شدید، از میان مسافران کسی دارای علائم بیماری است، به مهماندار اطلاع دهید.
در طول سفر، از نوشیدنی های الکلی یا کافئین دار حذر کنید. اما با توجه به این که، کم آب شدن بدن، می توان عامل تضعیف سیستم ایمنی باشد، از نوشیدن آب غافل نشوید.
همچنین در طول مسیر، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید، و خود را با کتاب یا پادکست سرگرم کنید. به این ترتیب از استرس شما کاسته می شود، و سفری با آرامش خواهید داشت. حتی خوابیدن هم، می تواند راه موثری برای کنترل استرس باشد.

 

 

صندلی‌های هواپیما

نخستین مرکز انتشار آلودگی، صندلی‌ها محسوب می‌شود. برخلاف سفر با اتوبوس یا مخصوصا قطار، که فرد کمتر از صندلی تکان خورده، و دائما روی آن قرار دارد، اگر فردی بیمار باشد، دست خود را بعد از مالیدن به سر و صورتش، بارها به صندلی خواهد زد! در هواپیما، صندلی‌ها مرکز تجمع و انتشار آلودگی‌ها، به شمار می‌روند!

برای نشستن روی صندلی خود، یک الی دو دقیقه زمان صرف کرده، و ابتدا آن را تمیز کنید. البته نباید در این حین، مزاحم رفت و آمد بقیه شوید! تمیز کردن دستگیره، و مخصوصا پشت صندلی رو به رویی خود، جایی که ممکن است بر اثر سرفه یا عطسه، قطرات حاوی ویروس روی آن‌ نشسته باشد، را فراموش نکنید.

 

تعارف را کنار بگذارید!

بررسی‌ها نشان می‌دهد، یک بیمار مبتلا به کووید 19 ، می‌تواند تا یازده نفر دیگر را بیمار کند!

همیشه ماسک همراه داشته، و برای سلامت حال خودتان نیز، در صورت مشاهده فردی دیگر با علائم سرماخوردگی، یک ماسک به وی اهدا کنید. در صورت مقاومت این فرد، موضوع را با جدیت تمام، با مسئولان کادر پرواز در میان بگذارید.

 

 

به یاد داشته باشید، با رعایت بهداشت فردی و عمومی در سفر، دیگر جای هیچگونه نگرانی و اضطراب نیست، و بی شک تجربه سفری شیرین و لحظاتی دلپذیر همراه شما خواهد بود.