سیشل / seychelles

سیشل

کشوری در اقیانوس هند و به شکلی تعدادی جزیره است. این کشور تقریبا 1000 مایل با ساحل شرقی کنیا فاصله دارد.شهروندان ایرانی می توانند بدون ویزا وارد این کشور شوند.سواحل این مجمع الجزایر جزوء زیباترین و پرطرفدارترین بین افراد مرفح و مشهور است.در این مطلب کوتاه دوست دارم یکسری نکات کابردی و تجربیات در اختیارتان قرار دهم تا در سفر به سیشل بتوانید لذت کافی را ببرید.اقامت در سیشل بی شک یکی از رویایی ترین سفرهای زندگی شما خواهد بود. سیشل دارای بیش از 100 جزیره کوچک و بزرگ است که در این برنامه سفری اقامتتان در سه جزیره اصلیPraslin ، Mahe  و La Digue خواهد بود.ماهه(Mahe) اصلی ترین جزیره و 90 درصد جمعیت سیشل در آن ساکن هستند. ویکتوریا، پایتخت سیشل نیز در این جزیره قرار دارد.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

به شخصه وقتی جائی سفر می کنم که قبلا نرفته ام. مدت زمان اقامتم را در بین مناطق مهم و دیدنی آن تقسیم میکنم. تا بهتر و دقیقتر آنجا را بشناسم. در این برنامه ، اقامت در سه جزیره ماهه ، پراسلین و لادیگو پیشنهاد شده.3 شب در ماهه، 2 شب پراسلین و 1 شب را در لادیگو بگذرانید. البته من از این آگاه هستم که شما با هدف استراحت کردن خانه را به قصد سیشل ترک کرده اید پس می توانید کل اقامت خود را در Mahe داشته باشید و فقط از صبح تا عصر یک، دو ویا سه روز خود را صرف دیدار از 2 جزیره دیگر بکنید و بقیه ی روزهای خود را در استخر هتل استراحت کنید و از مناظر سواحل دیدنی لذت ببرید. تصمیم باشماست. باری کسانی که به دنبال کمی عطر و طعم محلی و همچنین برای دیدن مناظر بکر و فعالیتهای روزمره محلی هستند، نکاتی را در اینجا گنجانده ام که امیدوام مفید واقعه شود.

در این برنامه فرض را بر این می گیریم که شما یک اتومبیل اجاره کردیده اید.(برای اجاره ماشین در سفرهای خارجی کافی است که گواهی نامه رانندگی خود را بین المللی کنید و سپس با کمک دفاتر خدمات مسافرتی، ماشین دلخواه خود را در مقصد اجاره کنید) البته می توانید از تاکسی ، اتوبوس و یا تورهای گروهی نیز هم استفاده کنید.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

 • روز اول- Mahe

شما ناگزیر اولین جایی که وارد می شوید جزیره ماهه است به این دلیل که فرودگاه بین المللی سیشل در آنجا قرار گرفته. این جزیره بزرگترین جزیره گرانیتی از جزایر سیشل است (سیشل تنها جزیره گرانتی اقیانوسی جهان است).جزیره آنقدر بزرگ نیست حدود 27 کیلومتر طول دارد و شما به قدر کافی زمان دارید تا کل آن را ببینید. در روز اول به محض رسیدن به هتل محل اقامت کمی استراحت کنید تا بدن شما با شرایط جدید آب هوایی (درجه و رطوبت بالا) وفق پیدا کند. سپس به ساحلی بروید و از مناظر آن لذت ببرید، اگر هتل شما در جنوب جزیره باشد ساحل Anse Louis یا  Anse Intendance و اگر هتلتان در شمال جزیره باشد،ساحل Anse Beau Vallon گزینه ی خوبی می تواند باشد. بیو آلئون همچنین محلی فوق العاده ای برای تماشای غروب خورشید است و نیز برای شنا آبهای آرامی دارد.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

 • روز دوم- Mahe

در روز دوم شما رو دعوت به کشف کوچکترین پایتخت جهان، ویکتوریا می کنم. شما برای دیدن از ویکتوریا زمان زیادی از دست نمی دهید. اماکنی مانند: بازار مرکزی رنگی، برج ساعت در مرکز شهر و موزه تاریخ طبیعی را می توان جاذبه های ویکتوریا نامید. بعد از اینکه ویکتوریا را دیدید حتما  راهی جاده ی کوهستانی Sans Souci شوید. ابتدای این جاده که از جنوب ویکتوریا شروع می شود و به بالای کوه میرود و از سمت دیگر کوه به پایین و به جاده W Coast  می پیوندد. شما میتوانید با ماشینی که اجاره کردید راهی این جاده شوید و از مناظر شگفت انگیز لذت ببرید. در سه نقطه این جاده شما می توانید ماشین را پارک کنید واز مسیری که مشخص شده به پیاده روی مشغول شوید. مسیر کوپولیا (Copolia Trail) که از معروفترین آنهاست از 90 دقیقه تا 2 ساعت به طول می انجامد. ولی مطمئنا منظره ای که در انتهای این مسیر پیاده روی خواهید دید، ارزش این مشقت را دارد. به ارتفاعی می رسید که سطح آن از جنس گرانیت است، نمای جذاب از سواحل شرقی و ویکتوریا در اختیار بازدید کنند گان می گذارد.شما همچنین می توانید جزیره Praslin و اطراف آن را مشاهده کنید.در ادامه ی جاده چنانچه گفته شد می توانید از سمت دیگر به پایین کوه و به سواحل غربی جزیره برسید.سواحلی مانند Grand Anse ، Port Launay وBaie Ternay . جاده W Coast  شمال غربی تا جنوب جزیره را قابل دسترسی می کند.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

 • روز سوم- Mahe

روز سوم خود را در قسمت جنوبی جزیره سپری کنید این قسمت دورتر از پایتخت و کمتر توسعه یافته است. اما امکانی بکر و جذاب برای لذت بردن دارد. اولین جائی که باید بروید روستای کرافت (Craft village)است. در این روستا صنایع دستی زیادی با نرخ مناسب برای خرید سوغاتی می توانید پیدا کنید. این اقلام واقعا ساخت دست بومیان این روستا هستند.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

بعد ترک کرافت و در فاصله 2 دقیقه ای می توانید به منطقه Plain St.Andre برسید. این مکان محل تولید نوشیدنی معروف و بومی Takamaka که مطمئنا شما از لحظه ورود به سیشل توسط تبلیغات زیادی با آن آشنا خواهید شد.شما شانس این را دارید که از نزدیک با نحوه مراحل ساخت این نوشیدنی که خاص این منطقه است،آشنا شوید. البته شما میتوانید از تورهای گروههی که به منظور دیدار از کارخانه تاکاماکا ایجاد شده، استفاده کنید.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

بعد از تست تاکاماکا بیشتر به سمت جنوب بروید و بیشتر از این بخش شگفت انگیز جزیره لذت ببرید و از یکی یا چند ساحل این ناحیه لذت ببرید.سواحی مانند: Anse Bazarca، Anse Petit Police و Anse Grand Police .به این قسمت از ماهه توریستهای کمی وارد می شوند (به استثناء افراد محلی ودر آخر هفته) در اینجا شما می توانید ساحل شخصی خودتان را داشته باشید.فقط یه علائم هشدار دهنده توجه کنید.زیرا ممکن است در زمان های خاص دریا خطرناک است.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

 • روز چهارم- Praslin

صبح روز چهارم بعد از صرف صبحانه هتل خود را به قصد بندر کشتی رانی ویکتوریا ترک کنید واز آنجا با قایقی خود را به جزیره پراسلین(Praslin) برسانید. این سفر آبی تنها 1 ساعت زمان می برد. اصلی ترین اپراتور این مقصد (Cat Coco) است.البته راههای هوایی (هواپیما و هلی کوپتر)نیز در دسترس هست. نکته قابل تعامل اینکه شما می توانید سفر یک روزه هم به پراسلین داشته باشین و آخر روز به هتل محل اقامت خود به ماهه بازگردید.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

اولین مکان تماشایی Vallee de Mai است. یکی از شگفت انگیز ترین مناطق جهان که در میراث جهانی نیز ثبت شده است. در این منطقه نوعی درخت منحصر به فرد به نام Coco de Mer یا نارگیل دریایی رشد می کند.این درختان دارای نوع عجیبی میوه هستند. در درون این میوه عجیب و عظیم، بزرگترین هسته میوه وجود دارد.که گفته می شود هفت سال طول می کشد تا جوانه بزند.

نارگیل دریایی (Coco de Mer) به این دلیل به آن لقب گرفته چون قبل از کشف جزیره سیشل این میوه ها با جریان آب به سواحلی غیر از سیشل که حتی هزاران مایل فاصله داشت میرفت و کسی منبع این میوه ناشناخته را نمی دانست تا زمانی که سیشل کشف شد و پرده از این راز گشوده شد.

امروزه اکثر این درختان در Vallee du Mai رشد می کند. پیاده روی در این منطقه زیبا و تماشای این در درختان شگفت انگیز ضروری است. نکته مهم اینکه این درختان و میوهای غول پیکرش کاملا حفاظت شده می باشند. بنابراین سعی نکنید یکی از آنها را به رسم یادگار به خانه ببرید. وقتی در Vallee du Mai هستید. در آنجا سواحل زیبا و معروفی وجود دارد. یکی از معروفترین آنها ساحل لاتزیو (Anse Lazio) است.صادقانه بگویم سواحل پر زرق و برق متعددی در سیشل وجود دارد بسیاری از آنها حتی ساکت تر هستند اما Anse Lazio زیباترین است.برای نهار می توانید از رستورانی که در ساحل لاتزیو ست، استفاده کنید.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

 • روز پنجم- Praslin

برای این روز پیشنهاد می کنم با یک تور قایق سواری به دیدن برخی از جزایر اطراف پراسلین بروید. مجمع الجزایر سیشل از بیش از 100 جزیره تشکیل شده که هر کدام منحص به فرد هستند. بنابراین کاوش در برخی از آنها بخش مهمی از این سفر می باشد.تعداد زیادی تورهای قایق سواری وجود دارد که از جزایر اطراف پراسلین دیدن می کنند. برنامه های این تورها بسیار متفاوت است. اما اکثر آنها به مدت یک روز کامل و شامل نهار، نوشیدنی و ترنسفر از هتل به Baie St.Anne می باشد.به طور کلی بیشتر قایق های تفریحی شامل دیدار از دو یا سه جزیره: Crieus ، Cousin ، Felicite ، Coco ، Sister و یا جزیره کوچک St.Pierre می باشد.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

 • روز ششم- La Digue

بعد از صرف صبحانه با یک قایق و در زمان پانزده دقیقه خود را به لادیگو برسانید. دو شرکت (Cat Coco و Inter Island Ferry) این خدمات را ارائه می دهند. لاذیگو نسبت به جزایر دیگر کمی متفاوت است.در این جزیره ماشین کمی خواهید دید ولی تعداد دوچرخه به حد قابل توجه ای زیاد است.بیشتر توریستها در این جزیره دوچرخه اجاره می کنند. به دلیل مساحت کم این این جزیره از یک سمت تا سمت دیگر این جزیره تنها 30 دقیقه رکاب خواهید زد. اولین مکان که قرار است. بازدید شود. ساحل Anse Source D’Argent است. این ساحل در جنوب جزیره و متشکل از سنگهای گرانیتی ، درختان نخل ، آبهای فیروزه ای و ماسه های سفید است. این یکی از سواحل شلوغ سیشل  و یک مکان عالی برای تماشای غروب خورشید است.

البته لازم به ذکر است برای رفتن به این ساحل باید کمی هزینه پرداخت کنید.از آنجائی که برای رسیدن به این ساحل باید از املاکی خصوصی عبور کنید. پس بهتر است از آن املاک نیز دیدن کنید زیرا آنجا محل تولید برخی محصولات مثل وانیل می باشد. بعد از آن جاده سمت شرق جزیره را برای دیدن ساحل گراند(Grand Anse) به پیش بگیرید این یکی دیگر از سواحل شلوغ است. اگر شما دنبال جایی دنج می گردید به سمت شمال جزیره بروید در آنجا جاده ای وجود دارد که از سواحل زیادی عبور می کند. مطمئنا یکی از آنها شما را جذب خواهد کرد.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

در نهایت پیشنهاد می کنم وقتی در La Digue هستید حتما مرغ مگس خوار بهشتی (Seychelles Paradise Flycatcher) را ببینید.این پرنده در معرض انقراض و بومی لادیگو است.

 • روز هفتم- بازگشت به ماهه یا پراسلین

در روز هفتم به ماهه برگردید. یا اگر هتل محل اقامتتان در پراسلین است. ابتدا به آنجا و سپس به ماهه بازگردید. به هر حال شما برای رفتن به منزل و استفاده از پرواز برگشت نیاز دارید به ماهه بروید.البته ساعت رفتنتان به ساعت پروازتان بستگی دارد.

بهترین زمان برای سفر به سیشل

به طور معمول بهترین وقت برای رفتن به سیشل در ماه خشک آن و تقریبا آوریل است. با این حال تغییرات اقلیمی جهان حساب و کتاب ندارد. و قابل پیشبینی نیست باران ممکن است در هر زمان از سال و به بخصوص در Mahe مانند دوش بر روی سر شما سرازیر شود. به دلیل آب و هوای استوایی سیشل دارای بارانهای ناگهانی و سریع است.فصل بارانی از اواخر نوامبر اوایل مارس ودر ماه دسامبر تا فوریه اوج بارندگی است.از ژوئن تا دسامبر بادهای خنک می وزد این به پایین امدن دما کمک میکند ولی از طرفی باعث نا آرامی دریا و امواج شدید می شود.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

چگونگی جا به جایی در سیشل

در سیشل شما برای جا به جایی در داخل جزیره ماهه و پراسلین می توانید اتومبیل اجاره کنید برای هر روز اجاره اتومبیل (بستگی به نوع اتومبیل) بین 60 تا 110 دلار آمریگا باید هزینه کنیدبرای راحتی می توانید اتومبیل را قبل از سفر اجاره کنید و در فرودگاه تحویل بگیرید و در روز آخر سفر خودتان در فرودگاه اتومبیل را تحویل بدهید با این کار شما هزینه ترسنفر از فرودگاه و بر العکس را صرفه جویی خواهید کرد.البته در این دو جزیره ذکر شده اتوبوس نیز وجود دارد که سرتاسر جزیره را پوشش می دهد.هزینه هر سفر با اتوبوس هفت روپیه می باشد.به طورحتم ارزانترین راه برای رسیدن به مقصد است.شما همچنین در آنجا می توانید از تاکسی نیز استفاده کنید این راحترین و سریعترین راه برای جا به جایی است. ولی به این نکته توجه کنید که گرانترین راه هم می باشد.در مورد جزیره La Digue اتومبیل زیادی نخواهید یافت و اکثر توریستها از دوچرخه برای جا به جایی استفاده میکنند. برای هر روز اجاره دوچرخه 100 روپیه پرداخت می کنید.

جزیره سیشل/بهشت گمشده

جزیره سیشل/بهشت گمشده

در بحث جا به جایی بین جزایر شما دو راه عمده آبی و هوایی دارید.جابه جایی هوایی بین دوجزیره ماهه و پراسلین با هواپیما و هلی کوپتر انجام می شود و این راهکار تقریبا پر هزینه ای است.گزینه ی بعدی راه آبی است.که توسط قایق ها و کشتی های سریع مانند (Cat Coco) بین Mahe و Praslin تقریبا یک ساعت و بین Praslin  و La Digue تقریبا 15 دقیقه به طول می انجامد.

توجه: برای آگاهی از اطلاعات بیشتر و نرخهای دقیق ترنسفرهای بین جزایر با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به شما در این امر یاری رسانند.

ارز سیشل

واحد پول رسمی سیشل روپیه است. که به صورت اسکناس و سکه می باشد. برای دسترسی به روپیه توصیه می کنم با دلار وارد سیشل شوید و به اندازه نیاز آنرا تبدیل به روپیه سیشل کنید. برای تبدیل پولتان به روپیه میتوانوید از صرافی ها و هتل ها استفاده کنید. البته در صرافی ها کارمزد پایینتری پرداخت خواهید کرد بهترین مکان برای دسترسی به صرافی ها ویکتوریا است.

برق در سیشل

سیشل از استاندارد 240v استفاده میکند پریزها در سیشل سه پینی می باشد. بنابراین شما به آداپتور 3 به 2 نیاز دارید.در سفر این نکته مهم را به خاطر بسپارید: قبل از وصل کردن وسایل خود به مدار الکتریکی آنرا چک کنید که ولناژ موجود را پشتیبانی کند.

اینترنت در هتل های سیشل به صورت وای فای و رایگان است، اما سیم کارت و اینترنت همراه مقداری گران به نظر می رسد.

امنیت در سیشل

سیشل مقصدی امن از نظر جرایم خشن و غیر معمول است.ولی در سالهای اخیر دزدی های کوچک افزایش داشته و مسافران باید مراقب اموال خود باشند. اگر با ماشین اجاره ای به سمت سواحل رفته اید حتماََ درب ماشین خود را قفل کنید. اگر خانه یا آپارتمان اجاره کرده اید از بسته و قفل بودن دربهای ورودی اطمینان حاصل نمائید. در تعدادی از سواحل معروف و محبوب ماهه افسران پلیس وجود دارد ولی هنگام شنا کردن وسایل خود را در ساحل نگذارید،وسایل با ارزش خود را در صندوق امن اتاق هتل خود قرار دهید.

آب آشامیدنی در سیشل

آب لوله کشی در سه جزیره ای که در این برنامه سفری آمده،آشامیدنی است ولی کمی آب سنگین دارد.اگر از طعم سخت آن خوشتان نیامد آب معدنی به وفور قابل دسترسی است، می توانید از فروشگاهها تهیه کنید.اگر می خواهید از آب لوله کشی استفاده کنید توجه داشته باشید به جزء سه جزیره ی اصلی(ماهه،پراسین و لادیگو) اکثر آنها قابل شرب نیست.

نکات بهداشتی در سیشل

بر خلاف بسیاری از کشور های آفریقایی،در سیشل هیچ نگرانی از مالاریا یا تب زرد نداشته باشید.اگر اخیراََ از کشورهای آفریقایی دیدن کرده اید باید کارت واکسیناسیون خود را همراه داشته باشید به خصوص در مورد تب زرد.بیشترین مورد پزشکی در سیشل کمبود آب بدن و آفتاب سوختگی است.نزدیک شدن به استوا به معنی قوی شدن تابش آفتاب است به همین علت باعث آفتاب سوختگی و کمبود آب بدن می شود.توصیه می کنم در طول سفر مایعات زیادی بنوشید تا خطر کم آبی را کم تر کنید و در مورد نشانه های کم آبی بدن مطالعه کنید تا بتوانید آن را سریعتر تشخیص دهید؛ همچنین قرص های ریفلاسیون همراه خود داشته باشید تا نمکی که از طریق تعریق زیاد از دست می دهید را جبران کنید. در مورد جلوگیری از آفتاب سوختگی حتماََ قبل از بیرون رفتن از کرم های ضد آفتاب (با SPF بالا) استفاده کنیدو همراه خود داشته باشید تا پس از شنا و با ورزش آنرا تمدید کنید. از کلاه آفتاب گیر استفاده کنید و تا حد امکان در داغترین ساعات روز (2 تا 11) خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید.

غذا، نوشیدنی و میوه در سیشل

غذا در سیشل یک موضوع مفصل است که مقاله ای مفصل نیاز دارد، ولی در اینجا کمی راجع به آن توضیح می دهم. به طور کلی غذاها ترکیبی از طعم های هندی و کریولی(حوزه ی دریای کارائیب و شمال شرقی آفریقا) و همچنین غذاهای تازه دریائی،گوشت و مرغ دارند.در مورد نوشیدنی و میوه شما گزینه های زیادی (البته نسبت به فصلی که به آنجا سر می زنید) دارید که می توانید تست کنیدولی حتماََ موز، انیه و پاپایا و آب لیمو تازه را امتحان کنید.

رانندگی در سیشل

وسایل نقلیه در سیشل در سمت چپ حرکت می کنند و اکثر اتومبیل ها دنده ای هستند،اگرچه شما می توانید اتومبیل اتوماتیک نیز اجاره کنید. محدودیت سرعت خیلی پایین است و به دلیل فاصله های کم آزار دهده نیست.در ویکتوریا و فرودگاه ترافیک، نسبتاََ سنگین است.بنابراین توصیه می کنم در ساعات پیک سعی کنید به آنجا نروید.

اقامت در سیشل

طیف وسیعی از گزینه های اقامتی در سیشل وجود دارد.هر چند سطح کیفی آنها بین متوسط و عالی می باشد؛ این به این معنی است هتل ارزان و سطح پایین در آنجا وجود ندارد.اگر شما بودجه بالایی در نظر گرفته اید پیشنهاد ما هتل های گرید بالا و 5 ستاره که دارای ساحل اختصاصی هستند را انتخاب کنید و اگر بودجه پایین تری مد نظر دارید می توانید از هتل های معمولی تری استفاده کنید چون سواحل زیادی برای لذت بردن در دسترس وجود دارد.

پیشنهاد می کنم کار را به کاردان بسپارید و با ما تماس بگیرید تا ما نسبت به بودجه ای که مد نظر دارین گزینه های زیادی پیش روی شما می گذاریم.

تور های داخلی سیشل

به غیر سفر به جزایر دیگر مانند کوریس، تمام فعالیت هایی که در این برنامه آمده را می توانید به تنهایی انجام دهید. به هر حال اگر ترجیح می دهید که با یک گروه همراه شوید و یک راهنما شما را هدایت کند،تور های متعددی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

 • تور یک روز کامل در جزایر اطراف پراسلین(Praslin)، از جمله جزایر کریئوس و سنت پیر همراه با ترنسفر و ناهار.
 • تور یک روز کامل Mahe، شامل گشت در ویکتوریا،صرف ناهار در رستوران Creole، دیدار از روستاهای Jardin du Roi, Craft و Missi Lodge
 • تور یک روز کامل پراسلین(Praslin) شامل بازدید از والّی دومای(Vallee du Mai) و ساحل آنس لاتزیو (Anse Lazio)
 • تور یک روز کامل لادیگو(Ladigue)، که شامل :ترانسفر، انتقال با کشتی از Praslin و اجاره دوچرخه در جزیره لادیگو

نکته مهم در مورد این تورها رزرو از قبل است،شما می توانید این کار را به کارشناسان دفتر ما در تهران بسپارید یا از هتل محل اقامت خود تقاضا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید