شهرهایی که یک چیزشان کم است!

شهرهایی که یک چیزشان کم است!

هر شهری که در جهان و در هر کشوری وجود دارد، برای خود خصوصیتی منحصر به فرد دارد. این خصوصیات شاید در شهرهای دیگر، در هر کجای این جهان پهناور پیدا شود، اما اگر مقیاسمان را به اندازه ی، یک کشور خاص محدودتر نماییم، بی شک به مواردی خاص و جالب توجه برخواهیم خورد.

در ایران نیز، هر شهری به خصوصیتی کاملا مختص به خود شناخته می شود. در این میان شهرهایی هستند که خصوصیاتی منحصر به فردتر، و شاید عجیب تر نسبت به دیگر شهرها داشته باشند، که شاید دانستن و خواندنش برای هر کسی جالب و البته عجیب باشد.

این گزارش، مربوط می شود به رفتارهای عجیب شهروندان، رفتارهایی که باعث شده شهرشان معروف شود، و به سر زبان ها بیفتد. در این صفحه برایتان از شهر بی دخانیات، و بی چراغ قرمز می گوییم و همچنین از شهرهای عجیب تری، که گورستان، کوچه و گدا ندارند!

 

اگر شما هم مانند ما کنجکاوید که این چند شهر خاص ایران را با خصوصیات انحصاریشان به فردشان بشناسید، در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید…

 

 

پاوه – شهری بی چراغ قرمز

پاوه، یکی از شهرهای شمالی استان کرمانشاه است، و به دلیل ساختار پلکانی اش، این شهر ملقب به “هزار ماسوله” است.

در شهرستان پاوه، تا به حال هیچ راننده خودرو و هیچ عابر پیاده ای، پشت چراغ قرمز توقف نکرده است!

البته اینطور هم نیست، که این شهر بدون ترافیک باشد، ترافیک اینجا هم هست، اما مشکلاتی باعث شده که در این شهر، چراغ راهنمایی رانندگی نصب نشود. یکی از دلایل اصلی عدم نصب چراغ راهنمایی و رانندگی، نبود زمین مسطح در تقاطع خیابان های این شهر است، که آن هم به ویژگی خاص جغرافیایی این منطقه، و شیب زیاد دامنه کوه های آن برمی گردد.

پاوه یک شهر کاملا پلکانی است. البته با وجود نبود چراغ قرمز، آمار تصادفات در این شهر بسیار اندک است! چرا که نبود چراغ راهنما در این شهر، باعث شده که مردم، حق تقدم را به دقت رعایت کنند، به طوری که جای خالی چراغ های قرمز در این شهر حس نمی شود!!

 

 

لار –  تنها شهر بدون کوچه در خاورمیانه

همه چیز از یک زلزله وحشتناک شروع شد. زلزله ای که در اردیبهشت سال ،1339 شهر را لرزاند. به دنبال این اتفاق وحشتناک، بسیاری از محلات و خانه ها ویران شد، و شهر به یک ویرانه تبدیل شد!

از شهرستان لار می گوییم؛ شهرستانی که در جنوب استان فارس واقع شده است. بعد از آن زلزله هولناک، در همان سال به همت افراد نیکوکار، در 6 کیلومتری جنوب شهر قدیم لار، شهری جدید ساخته شد. شهری به مساحت 100 هکتار طراحی شده، و طبق یک نقشه عجیب و شگفت انگیز بنا شد!

ساختمان های نوبنای لار، این بار براساس اصول ایمنی و ضد زلزله برافراشته شد. آنهایی که نقشه شهر جدید لار را پیاده کردند، خوب می دانستند که این شهر بر روی یک گسل عظیم است، و این امکان وجود دارد که دوباره قربانی زلزله شود؛ به همین خاطر از یک طرح شطرنجی استفاده کردند، به این صورت که کلیه خیابان ها یکدیگر را قطع می کنند.

این نقشه، شهر را مملو از تقاطع کرد، اما حتی یک کوچه هم در آن وجود ندارد! خیابان های عریض و ساختمان های کم ارتفاع و مستحکم، به مردم لار در هنگام وقوع زلزله، شانس بیشتری برای ادامه زندگی می بخشد.

بعد از آن، این شهر به شهر جدید شهرت یافت. این روزها مرکز شهرستان لارستان، دارای 2 شهر است، یکی شهر قدیم که دارای باقت قدیمی و سنتی است، و دیگری شهر جدید با ساختمان های زیبا و ضد زلزله، خیابان های متعدد و وسیع و البته بدون کوچه.

شهر جدید لار نه تنها در ایران، بلکه در خاورمیانه هم به عنوان تنها شهر بدون کوچه شناخته شده است!

 

 

ورامین  –  شهر بدون دخانیات

ورامین، از جمله شهرهای قدیمی و مهم اطراف تهران است، که مخصوصا در دوران معاصر نقش پر رنگی را در تاریخ کشور، ایفا نموده است. اما علت شهرت و منحصر به فردی این شهر، این است که این شهر کاملا بدون دخانیات است!

شهر بدون دخانیات، یکی از شهرهای رویایی و آرمانی شهروندان است. تصور کنید در سطح شهر کسی سیگار به دست نباشد! و هیچ فروشگاهی سیگار نفروشد. اصلا دخانیات تعطیل شود. تحقیقات نشان می دهد که، 15 درصد ایرانی ها سیگار دود می کنند، اما بقیه قربانی های جانبی این دود سرطان زا هستند، پس برای فرار از مضرات این دود خطرناک، تنها سیگار نکشیدن کافی نیست. بلکه باید از دود جانبی هم در امان بود.

این دانسته ها باعث شد، اغلب شهرها برای جلوگیری از آسیب های دود مستقیم، و جانبی دخانیات، آستین بالا بزنند. جالب است بدانید، درهمایش روز جهانی مبارزه با دخانیات، با حضور وزیر بهداشت و درمان، شهرستان ورامین، به عنوان شهر بدون دخانیات کشور معرفی شد. حتی در مغازه های این شهر هم، معمولا سیگار فروخته نمی شود!

 

 

چالدران  –  شهر بدون کولر 

شاید برایتان باورش سخت باشد، که بگوییم حتی در این تابستان داغ، شهری وجود دارد، که مردمش از کولر استفاده نمیکنند! در پشت بام های این شهر، نشانی از کولر دیده نمی شود، و حتی هنگام ساخت ساختمان، معماران جایی برای هیچگونه وسیله سرمایشی، تعبیه نمی کنند!

چالدران، شهری است از توابع استان آذربایجان غربی، که در میان رشته کوه های زاگرس جا خوش کرده است. این شهر، اقلیم بی نظیری دارد، به طوری که در تابستان، آب و هوای بهاری در این منطقه حاکم است. مطبوع بودن دمای هوای شهرستان چالدران، به گونه ای است که حتی در فروشگاه های لوازم خانگی هم، خبری از وسایل سرمایشی نیست!

 

 

تبریز –  شهر بی گدا 

یکی از معضلاتی، که این روزها شهرها با آن دست و پنجه نرم می کنند، افراد متکدی است. گداها برای اینکه دل طعمه هایشان را به درد بیاورند، دست به هر کاری می زنند. از لباس و رخت های شرحه شرحه شان که بگذریم، ادا و اطوارهای این قشر، حسابی چهره شهرها را مخدوش می کند.

اگر شما هم جزو آدم هایی هستید، که دلتان برای دیدن یک شهر رویایی بدون گدا لک زده، پیشنهاد می کنیم به تبریز سفر کنید. تبریز، تنها شهری است که در آن، هیچ گدایی وجود ندارد! مسئولان این شهر می گویند: با یاری شهروندان تبریزی، توانسته اند شهر را از وجود گداها پاک کنند، پرهیز کردن تبریزی ها از کمک به گدایان حرفه ای، و اقدام های موثر موسسه های خیریه در این شهر، باعث شده گدایان بساط شان را از سطح شهر تبریز جمع کنند!

 

 

جلفا  –  شهری بدون گورستان 

جلفا، یکی از شهرهای مرزی استان آذربایجان شرقی، و تنها شهری در کشور است که گورستان ندارد! و عنوان شهر بدون گورستان، را یدک می کشد.

نداشتن گورستان در این شهر، با یک راز همراه است. شهردار جلفا در این باره می گوید: «بیشتر ساکنان این شهر، اصالتا جلفایی نیستند، و تنها به خاطر کسب و کار به این شهر مهاجرت کرده اند. شهروندان جلفایی، میت های خود را به روستا و شهرهای اطراف، که زادگاهشان محسوب می شود، انتقال می دهند و آنجا دفن می کنند.

به گفته ایرج آذرنژاد، رسم دفن کردن اموات، در زادگاه اصلی شان باعث شده که در این شهر، نیازی به احداث گورستان حس نشود. البته با این حال چند مکان به عنوان گورستان شهر جلفا، معرفی شده است، که هنوز هیچ میتی در آنجا دفن نشده است، و مردم این شهر همچنان، اموات شان را در شهرها و روستاهای اطراف به خاک می سپارند.

 

کیش  –  تنها شهر بی موتورسیکلت

یکی از بزرگترین مشکلاتی که باعث می شود، رانندگی در سطح شهرها، با ترس و لرز همراه باشد، ویراژ موتورسیکلت سوارها، در بین اتومبیل هاست. افزایش این وسیله نقلیه در خیابان، مساوی است با وحشتناک تر شدن خیابان ها، اما تنها یک شهر است، که خیابان هایش عاری از این وسیله نقلیه است.

جزیره مرجانی کیش، تنها شهری است که هیچ موتورسیکلتی در آن به چشم نمی خورد! رییس راهنمایی و رانندگی جزیره کیش، در این باره می گوید: «طبق مصوبه شورای ترافیکی سازمان منطقه آزاد کیش، تردد موتورسیکلت در جزیره کیش ممنوع است، و از سال 1383 به بعد هیچ موتورسیکلتی، در این جزیره پلاک گذاری نشده است، و تنها همان تعدادی که در جزیره موجود بود، پلاک شدند.

 

 

شادگان

شادگان، در فاصله ۱۲۰ کیلومتری اهواز قرار دارد، و آب و هوایی گرم و بیابانی دارد. از آب و هوای گرم شادگان که بگذریم، می رسیم به این نکته، که می گویند این شهر هتل و مسافرخانه در خود ندارد!

به این دلیل که، آن قدر مرم این شهر مهمان نوازند، که غریبه ها را به منزل خود دعوت کرده و از آنها پذیرایی می نمایند!

 

 

فردوس

فرودس، شهری در استان خراسان جنوبی است، که تا سال ۱۳۰۸ “تون” نامیده می‌شد. امروزه یکی از عمده محصولات این شهر، انار و زعفران مرغوبش است. اما این ها تنها عامل شهرت این فردوس نیستند، بلکه فردوس، به عنوان دومین شهر امن جهان، بعد از “وین” شناخته شده است!

می گویند که در این شهر، چیزی به نام دزدی و سرقت وجود ندارد، و درب اکثر منازل و ماشین ها باز گذاشته می شود!