عجیب‌ ترین تصاویری که از سیاره سرخ ثبت شده است! +تصاویر

تصویر پانوراما و عجیب تیم مریخ‌ نورد ناسا از سیاره مریخ

بار دیگر ناسا نشان داد که چگونه فناوری جدید به ما اجازه می‌دهد تا بیش از گذشته درباره محیط زیست سایر سیارات اطلاعات بدست بیاوریم. آژانس فضایی به تازگی عکسی باورنکردنی را منتشر کرده که توسط یک تیم مریخ‌نورد که از سال 2012 در حال پرسه زدن در مریخ است گرفته شده. عکس گرفته‌شده یک پانورامای 1.8 گیگاپیکسل بسیار دقیق است که ما را با سطح “سیاره سرخ” آشناتر می‌کند. این عکس از بیش از 1000 تصویر جداگانه تشکیل شده که دارای بالاترین وضوح تصویر از مریخ است.

در حالی که تیم ماموریت از روز شکرگزاری خود لذت می‌بردند، زمان مناسبی برای عکاسی بود، بنابراین شروع به گرفتن مجموعه‌ای از عکس‌ها کرد. این تیم، در اواخر نوامبر 2019 در طول یک هفته از دوربین های MastCamsبرای گرفتن عکس استفاده کرد. این تیم، از لنزهای تله فوتو دوربین‌های Mastcams برای گرفتن تصاویر از منطقه گلن توریدون (Glen Torridon) که در کنار کوه شارپ (Mount Sharp) واقع شده، استفاده کرد. نام این منطقه مریخ از نام منطقه‌ای در اسکاتلند گرفته شده که هر دو محیط، مناظر خارق‌العاده‌ای دارند.

این منطقه با خاک رس پوشانده شده و درست در جوار بلندترین قله مریخ – کوه شارپ – واقع در مرکز گودال گیل (Gale crater) قرار دارد. این تیم، تقریبا هفت سال پیش در گودال وسیع 96 مایلی فرود آمد و از سال 2014 در کوهپایه کوه شارپ در حال گردش است. این ماموریت 2.5 میلیارد دلاری امیدوار است که در مورد گذشته مریخ و اینکه آیا این سیاره میزبان زندگی میکروبی بوده یا نه، اطلاعات بیشتری کسب کند. یافته‌های این تیم، در حال حاضر شامل شواهدی است مبنی بر اینکه این گودال به احتمال زیاد یک دریاچه بزرگ و دارای سیستم رودخانه‌ای بوده است.

در حالی که تیم ماموریت یک عکس پانورامای 1.3 گیگاپیکسل را در سال 2013 گرفته بود، این تصویر جدید واقعاً عکس ویژه‌ای است. اشوین واسوادا (Ashwin Vasavada)، دانشمند این پروژه در آزمایشگاه جت ناسا، که مرکز ماموریت این تیم مریخ نوردی است، گفت: “در حالی که بسیاری از اعضای تیم ما در خانه از خوردن بوقلمون لذت می‌بردند، تیم ما این اتفاق لذت بخش را به وجود آورد.”  “این اولین بار است که طی این مأموریت، عملیات خود را به یک پانورامای استریوی 360 درجه اختصاص داده‌ایم.”

در مجله چیستا این عکس ها را برای شما به نمایش گذاشته ایم:

سیاره مریخ

سیاره مریخ

سیاره مریخ

سیاره مریخ

سیاره مریخ

سیاره مریخ

سیاره مریخ

سیاره مریخ