عمان را بیشتر بشناسیم Oman

آشنایی با عمان :   Oman

کشور عمان جزو کشورهایی است که حکومت پادشاهی دارد و در شبه جزیره عربستان واقع شده است که پایتخت آن شهر مسقط است. این کشور نام عمان را از نام پادشاه خود بنام سلطنه عمان گرفته است .

عمان در جنوب غرب آسیا واقع شده است. که ازسمت شمال، با تنگه هرمز و از سمت جنوب با یمن و از سمت غرب در مجاورت با کشورهای عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایه است . همچنین عمان با کشور ایران دارای مرز دریایی است.

عمان پیوند گسترده نظامی و سیاسی با ایالات متحده آمریکا و پادشاهی بریتانیای بزرگ دارد ولی سیاست خارجی آزادانه‌ای درپیش می‌گیرد. فرمانروایی این کشور پادشاهی بی چون و چراست اما پارلمان نیز نقش قانون‌گذاری و بازرسی اندکی دارد.

منبع اصلی درآمد این کشور نفت و فرآورده های نفتی است ولی بعد از آن می توان گفت صنعت کشاورزی و سپس ماهیگیری نیز دو منبع اصلی درآمد در این کشور به حساب می آیند. و بعد از این سه میتوان به صنعت گردشگری این کشور هم اشاره کرد. که امروزه نقش به سزایی در درآمد زایی این کشور ایفا می نماید.

علاوه بر سابقه قدیمی روابط دو کشور، این که ایران و عمان بر دو سوی تنگه هرمز مسلط هستند هم عاملی مهم در حسن همجواری آن‌ها به‌شمار می‌رود. ثبات و آرامش این تنگه هم به لحاظ امنیت عمان و هم به دلیل اهمیت آن برای تدوام صدور نفت از خلیج فارس به جهان اهمیت زیادی دارد. همه این‌ها منجر شده که مسقط روابط حسنه و عاری از تنشی با تهران داشته باشد و حتی بکوشد تنش‌های بالقوه خطرناک در روابط ایران با سایر کشورها را هم تا حد ممکن کاهش دهد.

عمان یکی از کشورهای حاشیه دریای عمان است و کلیه شهروندان ایرانی که قصد سفر به آن را دارند، باید قبل از سفر اقدام برای دریافت ویزایاین کشور کنند. برای این کار کافی است تا شخص مسافر، وکیل یا نماینده (آژانس‌های مسافرتی) مسافر جهت اخذ ویزای عمان با در دست داشتن مدارک اقدام به اخذ ویزای این کشور نمایند. لازم به ذکر است که جهت دریافت ویزای توریستی نیازی به مصاحبه با شخص مسافر نیست، ولی برای ویزا‌های تجاری و کاری قوانین متفاوت است.

همین مناسبات خوب با تهران سبب شده که به خصوص در دهه گذشته عمان نقش میانجی گرانه ای در مناسبات ایران و غرب برای آزادی گروگان‌ها و شهروندان زندانی دو طرف (مانند بازداشت سه شهروند آمریکایی در سال ۲۰۰۹ و آزادی شماری از افراد نزدیک به حکومت ایران از زندان‌های غرب) بازی کند.

مذهب اصلی مردم عمان اباضیه هست ولی در کنار آن از همه نوع اقوام با مذهب های خاص خود مثل دین اسلام و مسیحیت و …ساکن هستند.

آب و هوای عمان / بهترین زمان برای رفتن به مسقط عمان چه زمانی است؟

در طول ماه های مارس، اکتبر و نوامبر، آب و هوای دلپذیر را با دمای متوسط خوب تجربه خواهید کرد.

فصل گرم / تابستان در ماه آوریل، مه، ژوئن، ژوئیه، اوت، سپتامبر و اکتبر است.

مسقط در ژانویه، فوریه، مارس، آوریل، مه، ژوئن، ژوئیه، اوت، سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر دارای دوره های خشک است.

به طور متوسط، گرمترین ماه ژوئن است.بهترین زمان برای سفر به عمان در ماه ژانویه است. جولای مرطوب ترین ماه است.

اگر باران زیاد را دوست نداشته باشید،از این ماه باید اجتناب شود. اکتبر خشک ترین ماه می باشد.

نوع پوشش:

از نظر پوشش مردم عمان پوشش خاصی دارند به این صورت  که مردان عمانی، لباسی آستین بلند و معمولاً بدون یقه می‌پوشند که تا مچ پایشان کشیده می‎شود و به آن دشداشه می‌گویند. قسمت یقه‌ی این لباس، دکمه می‌خورد و یک آویز دارد که آن را غرق در عطرهای خوشبو می‌کنند. علاوه بر آن، نوعی عمامه نیز بر سر می‌گذارند و اگر مایل باشند، عصای چوبی یا فلزی نیز به دست می‌گیرند و در مراسم رسمی، خنجر که نمادی از وقار مردانه است را نیز بر کمرشان می‌بندند. خانم‌ها در عمان، حجاب دارند و لباس‌های زیبای بلندی به تن می‌کنند و بعضی‌ها حتی دست و صورتشان را هم می‌پوشانند؛ اما این کار زیاد مرسوم نیست.

دشداشه- پوشش مردان عمان

سبک آشپزی:

سبک پخت غذا در کشور عمان تحت تأثیر غذاها و آشپزی در هند و خاورمیانه قرار گرفته است . به همین دلیل از ادویه های تند و ادویه هایی با رنگ و لعاب زیاد خاص خودشان زیاد در آشپزی هاشون استفاده می کنند.

ما پیشنهاد میکنیم حتمأ از فلافل لبنانی، بریانی هندی و مکبوس و حلوا و همچنین قهوه ی مخصوص این کشور را امتحان کنید چون مطمئنأ لذت میبرید ولی اگر باب میلتان نبود بازم جای نگرانی نیست زیرا در عمان غذاهای دریایی و انواع کباب و پیتزاهارا می توانید جایگزین کنید. در کل سبک آشپزی خوشمزه ای دارند.

سبک غذای عمان

 

سبک غذای عمان

 

سبک غذای عمان

روابط اجتماعی وآداب معاشرت:

عمان مردمی مرد سالار دارد و رو بعضی نکات در رفتار با آنها باید دقت کرد بعنوان مثال برای نشان دادن کسی نباید از انگشت اشاره تان استفاده کنید بلکه باید از کل دستتان استفاده کنید چرا که آنها این کار را بی احترامی تلقی میکنند.و اشاره کردن به پاشنه پا یا کفش کسی واقعا از نظر آنها کار زشت و بی احترامی محسوب می شود.مردم وقتی همدیگر را جایی می‌بینند، با «السلام علیکم» جمله را شروع می‌کنند که پاسخ مناسبش، «و علیکم السلام» است. حین گفتن این جمله، با هم دست می‌دهند و بینی یا هر دو گونه‌ی طرف مقابل را می‌بوسند. البته معمولاً زود دستشان را پس نمی‌کشند و بین مکالماتشان، وقفه‌هایی می‎افتد که آن را کاملاً طبیعی می‌دانند. اگر بعد از دست دادن، دست راستتان را روی قلب مخاطبتان قرار دهید، نشانه‌ی احترام ویژه‌ای است که برای او قائل هستید. خانم‌ها هم وقتی همدیگر را می‌بینند، به نشانه‌ی صمیمیت با هم دست می‌دهند. پنج بار در روز، مردم به عبادت می‌پردازند و در این اوقات، اکثر جاها خلوت می‌شود. این زمان‌ها به این ترتیب هستند: ساعت 4 و نیم صبح، ظهر، بین ساعت 2 تا 4 بعد از ظهر، هنگام غروب آفتاب و یک ساعت بعد از آن . مردم عمان، به شدت به فکر آبروی هم‌نوعانشان هستند و ترجیح می‎دهند دیگران را به صورت غیر مستقیم، متوجه اشتباهاتشان کنند. عمانی‌ها هنگام صحبت کردن، کمی از هم فاصله می‌گیرند و این فاصله، بین خانم‌ها و آقایان بیشتر می‌شود. مردم ترجیح می‌دهند هنگام صحبت، مستقیم به آن‌ها نگاه کنید و ارتباط چشمی با آن‌ها برقرار کنید. دست چپ در عمان، ناپاک شمرده می‌شود؛ بنابراین همیشه با دست راستتان وسیله یا غذایی که به شما تعارف می‎کنند را بگیرید و خودتان نیز با دست راست، تعارف کنید. مهمان‌نوازی، بخش مهمی از آداب معاشرت و فرهنگ مردم عمان است. چه دوست و آشنایشان باشید و چه غریبه، آن‌ها دوست دارند تا شما را به داخل خانه‌هایشان دعوت و با خرما و قهوه‎ی مخصوصشان، از شما پذیرایی کنند. پس اگر این اتفاق برایتان افتاد، جای تعجب ندارد و بهتر است دعوتشان را رد نکنید؛ چون بی‎ادبی به شمار می‎رود. حرکات پرخاش‌گرانه، مستهجن یا اهانت‌آمیز در این کشور ممنوع است و مجازاتی مثل زندان یا بدتر را به دنبال دارد. 

عمان علیرغم موقعیت ناپایدار ، یکی از امن ترین کشورهای خاورمیانه است ، که اغلب در عناوین اصلی به عنوان نقطه عطفی برای روابط شرق و غرب قرار دارد.

نظام حکومتی در عمان سلطنت مطلق است و این بدان معنی است که سلطان حرف آخر را می زند. قانون شریعت به عنوان یک کشور اسلامی ، به یافتن و شکل گیری سیستم حقوقی عمان کمک کرده است.

در عمان باید با کمال لباس بپوشید و به قوانین و فرهنگ محلی احترام بگذارید. این امر به ویژه در ایام ماه رمضان و سایر آیین های مذهبی اهمیت زیادی دارد.

قوانین محکمی برای استفاده یا حمل مواد مخدر در عمان وجود دارد ، خواه آن را در اختیار داشته باشید یا قاچاق کنید ، مجازات های شدیدی اعمال می شود از جمله این  مجازات ها می تواند حتی اعدام باشد. بطور مثال  داشتن مقدار کمی مواد مخدر برای استفاده شخصی می تواند حداقل یک سال  زندان را برای شما به همراه داشته باشد.

استعمال دخانیات در اماکن عمومی و محلهای کار ممنوع است.در تمام وسایل حمل و نقل عمومی، زیارتگاه ها ، مؤسسات آموزشی ، ادارات دولتی ، مراکز درمانی و ورزشی استفاده از سیگار باید کاملاً بدون دود باشد و تنها در اتاقهای تعیین شده برای روشن کردن سیگار این کار را انجام دهند.

پس بهتر است با رعایت بعضی از نکات خود را به دردسر نیاندازید و از سفر به عمان نهایت لذت را ببرید و ساعات خوشی را در کنار خانواده و عزیزانتان سپری کنید.

قطعآ مسافرت بدون دیدن بازارچه های قدیمی و یا مراکز خرید مدرن در عمان لطفی ندارد ولی پیشنهاد ما به شما خرید از بازارچه های قدیمی این کشور است چرا که با دیدن این بازارچه ها کلی هیجان زده می شوید و مطمئنا از خریدتان لذت بیشتری می برید.

بازارچه مطرح سوق

بعضی از مکان های دیدنی عمان:

جزیره ماسیره  Masirah Island  

یکی از جذاب ترین و توریستی ترین منطقه دیدنی در عمان جزیره بسیار زیبا و جذاب ماسیره هست که علاوه بر ساحل زیبا ودیدنی و همچنین موجودات خاص خود مثل لاک پشت های بزرگ که برای تخم گذاری به ساحل این جزیره زیبا می آیند که نظر بیشتران توریست ها را به خود جلب میکند ، بعنوان پایگاه هوایی عمان هم به شمار می آید و مکان قشنگی است که علاوه بر زیبایی حس ماجراجویی را در افراد به جوش می آورد.

جزیره زیبای ماسیره Masirah Island

 

جزیره ماسیره Masirah Island

لاک پشت های ماسیره

صالالاه   salaleh   

شهر زیبای صالالاه که در عمان واقع شده دیدنی ها و جاذبه های گردشگری خاص خود را دارد و کندر که طرفداران زیادی دارد از سوغاتی های معروف و پر طرفدار این شهر است.

وجود آبشار زیبا و خانه سلطان قابوس که جزو آثار باستانی این شهر است به زیبایی های این شهر اضافه میکند. پس از دست ندید.

آبشار صالالاه salaleh

فلات موساندام  Musandam Fjords 

موساندام در  شبه جزیره ای در شمالی ترین نقطه عمان قرار گرفته است و هم مرز با امارات متحده عربی می باشد ، جالب است که قسمت هایی از این فلات ، جدا شده اند و به عنوان مردم روستایی در کوهستان و بعضا در سواحل زندگی می کنند ، موساندام دارای فلات های بسیار زیبایی است که از جاذبه های گردشگری عمان به شمار می روند و در سفر به این مناطق با مناظر بسیار زیبایی روبرو خواهید شد ،غواصی و بازی های دریایی و دیدن دلفین ها از نزدیک و … این مکان زیبا را جذاب تر کرده است که همواره توریست های زیادی را به سمت خود می کشاند.

فلات موساندام Musandam Fjords

ماسه های واحیبا  Wahiba

یکی از جاذبه های گردشگری عمان که بسیار چشم نواز است توسط تپه های بیابانی تا کیلومترها کشیده شده و ماسه هایی را که به ماسه های وحیبا شهرت دارند ، به وجود آورده است .

این مکان ساکنین بومی خود را دارد و آشنایی با سبک زندگی آنها میتواند برای شما جذاب باشد. علاقمندان به کویر می توانند از زیبایی های این منطقه لذت ببرند.

ماسه های واحیبا Wahiba Sands

ماسه های واحیبا Wahiba Sands      

مسقط  Muscat 

از دیگر مکان های دیدنی عمان باید به مسقط که پایتخت این کشور است اشاره میکنیم. این شهر آثار باستانی زیادی مثل  موزه ها، کاخ ها و همچنین ساحل و بندرگاه های زیبایی را به خود اختصاص داده و علاوه بر این ها برای خرید مرکز مهمی در عمان به شمار می آِد زیرا علاوه بر بازارچه های بسیار سنتی و جذاب دارای مرکز خریدهای مدرن و بروزی هست که رضایت همه نوع سلیقه ای را به دست می آورد.

مسقط Muscat

مسقط Muscat

 

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید