لغو رزرو هتل ها در مشهد در نزدیکی نوروز

لغو رزرو هتل ها در مشهد در نزدیکی نوروز

براساس سخنان رئیس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی، بدلیل شیوع ویروس کرونا، لغو رزرو هتل ها در مشهد بصورت 80 درصدی صورت گرفت.

لغو 80 درصدی رزرو هتل ها در مشهد

امیر سزاوار در خصوص میزان لغو رزرو هتل ها در مشهد اظهار کرد: شروع رزروهای نوروزی معمولا از اوایل اسفند است و تقریبا یک ماه مانده به تاریخ سفر، میهمان ها اتاق های خود را رزرو می کنند، با توجه به اینکه ویروس کرونا از اوایل اسفند شروع شده و اوج گرفته است، بسیاری از میهمان ها که قرار بود در نوروز به مشهد سفر کنند، رزروی انجام نداده اند و در کل رزروی وجود ندارد. وی ادامه داد: نزدیک به 80 درصد از رزروهایی که قبل از اسفندماه نیز انجام شده بود، لغو شده و تاکنون ظرفیت اکثر هتل ها در مشهد خالی است و هیچگونه میهمانی ندارند یا تعداد میهمان ها در برخی از هتل ها بسیار اندک است که به حساب نمی آید. برای نوروز نیز اگر بخواهیم از رزروهای انجام شده، تعداد کنسل شده ها را کم کنیم، چیزی بهتر از شرایط حال حاضر شاهد نخواهیم بود. وی در خصوص شرایط کنسلی هتل ها تصریح کرد: طبق بخشنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ما اعلام شد هرگونه کنسلی از سوی مسافر و میهمان بدون هیچ کسر وجهی انجام شود و وجه پیش پرداختی مسافر و میهمان به او بازگردانده می شود. رئیس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی درباره وضعیت نظارت بر هتل ها در مشهد بیان کرد: طبق دستورالعمل های بهداشتی مربوط به بیماری کرونا که از سوی وزارت بهداشت و درمان ابلاغ شده، عمل می کنیم و اطلاع رسانی ها را انجام می دهیم. برخی از دستورالعمل هایی که از قبل داشته ایم و جز قوانین و استانداردهای هتل ها بوده نیز همچون گذشته در حال انجام است و دستورالعمل هایی که در این خصوص به صورت ویژه ابلاغ می شود به اعضا اطلاع رسانی و توسط بازرسان جامعه هتلداران نظارت می شود و به نحو احسن در حال انجام است.

تابع دستورات درباره تعطیلی هتل ها برای جلوگیری از توسعه کرونا هستیم

وی افزود: تعطیلی قسمت های خاصی از هتل ها مانند استخرها و رعایت مسائل ویژه که در این برهه زمانی اعلام شده که باید اجرا شود، طبق دستورات ابلاغ شده صورت می گیرد و همه موارد تحت کنترل و رعایت است و در تمام هتل ها دغدغه تمام افراد جدا از موضوع اقتصادی و مالی، بحث سلامت مردم است. رئیس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی ادامه داد: اگر پس از این نیز موارد بهداشتی به ما اعلام شود، مطابق آن عمل خواهیم کرد و تابع قوانینی خواهیم بود که وضع می شود، حتی اگر اعلام شود که هتل ها باید تعطیل شوند و این تعطیلی به جلوگیری از توسعه این بیماری کمکی می کند، ما تابع هستیم و این کار انجام خواهد شد. سزاوار در پاسخ به سوالی درباره پایش مسافران عنوان کرد: سنجش و غربال میهمانان جز اختیارت ما نیست و ما نیز تخصصی در این کار نداریم. همچنین در حال حاضر درصد میهمان خارجی و توریست ها در مشهد به صفر رسیده و امکان غربال هم توسط ما وجود ندارد و هیچ دستورالعملی هم در این خصوص به ما ابلاغ نشده است. آنچه به ما ابلاغ شده این است که اگر میهمانی در هتل علائم این بیماری را داشت و مشکوک بود گزارش کنیم؛ ولی اینکه در این زمینه فعالیت انجام دهیم به وزارت بهداشت مربوط می شود.

زیان اقتصادی هتل ها و لزوم دستورالعمل های ویژه برای آن

رئیس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی یادآور شد: هتل با بسیاری از مشاغل دیگر متفاوت است، هتل ها هزینه های جاری بسیار سنگینی دارند و بیشترین هزینه هتل ها هزینه پرسنل است. بالغ بر 50 درصد کل هزینه های جاری ما هزینه های پرسنلی بوده که این هزینه های پرسنلی با کاهش درصد اشغال هیچگونه کاهشی پیدا نمی کند. سزاوار اضافه کرد: برخی از دیگر هزینه ها که 25 درصد از هزینه های جاری هتل ها را تشکیل می دهند، مسائل حامل های انرژی هستند که کم نخواهد شد؛ چراکه ما در هر صورت مجبور هستیم محیط را گرم یا سرد نگه داریم. ضمن اینکه هتل ها از یک درصدی از اشغال که عبور می کنند، به سوددهی می رسند و در حال حاضر در این شرایط هیچگونه از هزینه های جاری کسر نشده و هتل ها در حال ضرر هستند. وی خاطرنشان کرد: در چند هفته گذشته جلسات بسیاری با مسئولان، اعضا و کمیسیون های مربوطه برگزار کرده ایم و در یکی از این جلسات که با استانداری برگزار شد، از استاندار خواستیم در این زمینه بررسی هایی انجام دهند و اگر توانستند به ما کمک کنند که در این مورد مساعدت هایی نیز انجام شد، اما با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، مساله تحریم ها و محدودیت اختیارات استان ، اداره کل های خراسان رضوی تابع دستورالعمل های ابلاغ شده از تهران هستند، هنوز دولت در این زمینه اقدامی نکرده و اگر قرار است اقدامی انجام گیرد، توسط هیات دولت باید ابلاغ شود. لذا چیزی که برای ما پس از سلامت جامعه و مردم نگران کننده خواهد بود، وضعیت پرسنل و کارکنان هتل ها در مسائل اقتصادی است. سزاوار ادامه داد: در هتل ها ما به شدت نگران این موضوع هستیم؛ چراکه تعداد زیادی از افراد که در هتل ، مراکز اقامتی، دفاتر خدمات مسافرتی، رستوران ها و تالارها مشغول به کار هستند، بلاتکلیف مانده اند و اولین قدم برای کمک به این افراد در این وضعیت باید از سمت اداره کار و وزارت گردشگری برداشته شود. بنابراین این سازمان ها باید دستورالعمل های ویژه ای برای این موارد تهیه و به استان ها ابلاغ کنند تا ما بتوانیم این دوران را بگذرانیم و پس از عبور از بیماری، وارد رونق اقتصادی شویم.

هتل مشهد

هتل مشهد

هتل مشهد

هتل مشهد

هتل مشهد

هتل مشهد