نکاتی در ارتباط با مهاجرت به آمریکا

نکاتی در رابطه با مهاجرت به آمریکا:

سطح زندگی در ایالات متحده مطابق با معیارهایی است که اکثر اقتصاددانان آن را معیارهای رفاه اقتصادی و مادی می دانند. و برای چندین دهه در طول قرن بیستم ، ایالات متحده به عنوان بالاترین رتبه سطح زندگی در جهان را به خود اختصاص داد. درآمد سرانه ی این کشور بالا است در نتیجه ، مردم در ایالات متحده به ویژه از نظر معیارهای متوسط رفاه مادی و اقتصادی در سطح قابل قبولی هستند.
ایالات متحده آمریکا در حال حاضر 325 میلیون نفر جمعیت دارد زیرا این کشور سالانه هزاران مهاجر، مسافر و پناه جو را از تمام نقاط دنیا به سمت خود جذب می نماید زیرا با توجه به مزایا و امکاناتی که افراد در این کشور دارند همواره زندگی در آمریکا آرزوی خیلی ها از سراسر دنیاست و همین موضوع باعث شده هر ساله تعداد مهاجرین و پناه جوها به این کشور بیشتر از قبل شود. در مورد شرایط اخذ ویزای ایالات متحده آمریکا در قسمت ویزاهای سایت توضیحات کامل آورده شده است.
شعار معروف آمریکایی ها : خوب کار کنید، آسوده زندگی کنید.
زندگی و مهاجرت در امریکا علاوه بر نکات مثبت مثل سایر کشورها دارای سختی ها و نکات نفی هم هست و برای داشتن زندگی در سطح خوب در هر کجای دنیا نیاز به رعایت قوانین و نکاتی دارید که با رعایت آنها و تحمل سختی های این راه میتوانید به آسودگی و زندگی با کیفیت تر برسید.
آمریکا بزرگترین اقتصاد جهان را تشکیل می دهد ولی کیفیت زندگی در امریکا به میزان درآمد دریافتی شما بستگی دارد. ایالات متحده آمریکا یک کشور متفاوت است. آمریکایی ها خیلی کار می کنند وتنبلی در ایالات متحده آمریکا معنی ندارد و اوقات فراغت و بیکاری تنها بخشی از زندگی است که بعنوان اوقات فراغت میشود از آن یاد کرد.
امریکا کشور سرمایه داران و ثروتمندان دنیاست و اگر درآمد بالایی ندارید در این کشور باید سخت کار کنید تا بتوانید سطح زندگی قابل قبولی داشته باشید.
از مزایای زندگی در آمریکا این است که می توانید مطمئن باشید که به ازای کار و تلاش خود، درآمدی مناسب خواهید داشت و وقت،انرژی،تلاش و عمر ارزشمند شما بیهوده تلف نخواهد شد.
ایالت متحده آمریکا به علت موقعیت جغرافیایی خود و همچنین سیاست های اجرایی این کشور از تهاجم های خارجی و حمله بیگانگان در امان مانده است و از نظر امنیت در سطح ملی رتبه بالایی دارد. یکی از همسایگان این کشور و روابط خوبی باهم دارند کاناداست که روابط این دو باعث شده حتی خیلی از امریکایی ها به کانادا مهاجرت کنند و دیگر شهروند کانادا به حساب آیند.
یکی دیگر از همسایگان امریکا مکزیک است. مهاجران مکزیکی مشابه آمریکایی ها معتاد به کار هستند. و بیشتر ساعات از روز خود را به فعالیت های اجتماعی و کار می پردازند.
تحصیل در آمریکا کاملأ رایگان است و مزایای زیادی برای دانش آموزان دارد. در دانشگاه ها نیز دانشجوها پس از اخذ مدرک به دانشگاه بدهکار می شوند که تا چند سال با فعالیت در رشته ی تحصیلی خود بعنوان پرداخت مالیات بدهی خود را جبران می نمایند.
ولی این شرایط شرایط ایده آلی برای علاقمندان به ادامه تحصیل است وفقر باعث نمیشود افراد از ادامه تحصیل باز بمانند.
در زندگی والدین تحصیل کرده مانند خانواده های آمریکایی که در آن ها هم پدر و هم مادر کار می کنند و هر دو دارای تحصیلات عالی و مشاغل حرفه ای هستند، درآمد بالایی دارند فقر به چشم نمیخورد.والدینی که در رشته های پزشکی، داروسازی و حقوقی کار می کنند، بسیار راحت زندگی می کنند. آنها می توانند از خدمات پزشکی و درمانی به موقع استفاده کنند و نگرانی برای تأمین هزینه های بالای معالجه ندارند.
ولی در کل هزینه های خدمات پزشکی جزو گران ترین مخارج زندگی در ایالات متحده به شمار می رود و کسانی که درآمد و شغل قابل قبولی ندارند نمی توانند از خدمات پزشکی و درمانی استفاده کنند زیرا بسیار گران هستند و حتی خیلی از بیمه ها این درمان ها را پوشش نمی دهد و افراد با درآمد کم از عهده ی آن بر نمی آیند. مثل خدمات اورژانسی- دندان پزشکی و انواع بیماری ها ….

بهترین شهرها برای زندگی در امریکا کدامند؟

شهرهای آستین و کلرادو اسپرینگز و دنور سه شهر عالی و بزرگ برای زندگی در ایالات متحده آمریکا هستند.

در اکثر شهرهای این ایالات ملک و هزینه های زندگی با درآمد دریافتی مردم مطابقت دارد و قیمت املاک و زمین بخاطر این که این کشور دارای زمین های زیادی است به نسبت جمعیت ساکن در آن، به نسبت سایر کشورها پایین است.
آمریکا نیاز به افراد فعال دارد و بیکاری و تنبلی در آمریکا معنایی ندارد. اگر فرد فعالی هستید فرصت زندگی در امریکا را امتحان کنید .
آمریکا کشوری با بازار کار فوق العاده پویا و توانایی رشد اقتصادی بالا است. در نتیجه مانند سایر افردا جهان، ایرانیان نیز از متقاضیان کار در آمریکا هستند. تحصیلات، تجربه کاری و گاهی اوقات سن متغیر هایی هستند که نوع اقامت شما در آمریکا را مشخص می کنند. فرصت های کار در آمریکا برای ایرانیان فراوان است اگر چه در طول دوران ریاست جمهوری ترامپ این شرایط سخت تر شده است و روند مهاجرت به آمریکا را نیازمند وکیل مهاجرت ساخته است.
آمریکا سرزمین دولتمردان و سرمایه داران کلان است و سرمایه گذاران در این ایالات از سراسر دنیا جمع شده اند که خود این موضوع باعث فراهم شدن فرصت های شغلی زیادی برای افراد ساکن و یاا مهاجرین و پناه جوهای این ایالات گردیده است.

از مشکلات مهاجرت به امریکا:

آمریکا کشوری است که بر پایه مهاجرت شکل گرفته است. و نیمی از جمعیت آن را مهاجرین و پناه جوها تشکیل داده اند و به همین علت مهاجر پذیرترین کشور دنیاست. امریکا به علت دارا بودن بزرگترین اقتصاد جهان همه ساله بسیاری از افرادی را که به دلیل مشکلات متفاوت خانه و کشور خود را رها کردند برای دست یافتن به زندگی با امکانات و رفاه بیشتر اقدام به مهاجرت می کنند را در خود جای ی دهد و مقصد اصلی خیلی از مهاجرین به حساب می آید. ولی به هر حال آمریکا هم مثل سایر کشورها ددارای معایب و مزایایی برای زندگی است که در این مقاله سعی می کنیم به صورت مختصر به آن ها اشاره کنیم.
یکی از مشکلات اصلی مهاجرین و پناهجوها در این کشور مشکل آشنایی با زبان انگلیسی است. البته با وجود این که خیلی از مهاجرین سعی می کنند برای بدست آوردن فرصت های شغلی و جلب اعتماد صاحبان مشاغل سریعتر و در زمان کوتاهتری به آموزش و یادگیری زبان انگلیسی بپردازند ولی تفاوت قابل مقایسه ای بین افراد دوزبانه و افرادي كه زبان مادري آنها انگليسي مي باشد ، وجود دارد.
در حال حاضر وضعيت مهاجرين در این ایالات وضعيتي سخت و دارای ناامنی است، چرا كه با توجه به وضعيت فعلي اقتصادي، امنيت شغلي حتي براي شهروندان اصيل اين كشور نيز وجود ندارد چه رسد به مهاجرين خارجي در اين كشور و اولویت در این فعالیت های اقتصادی و بدست آوردن شغل مناسب و چه از نظر زندگی اجتماعی که سختی های زیادی را برای مهاجرین به همراه خواهد داشت.
در بسياري از موقعيت هاي شغلي صحبت كردن بدون لهجه به زبان انگليسي یک اولویت است و می تواند ضامنی باشد برای موفقيت شغلي افراد. در واقع زبان انگليسي بدون لهجه در شغلهايي نظير وكالت، قضاوت و شغلهاي مديريتي و بازرگاني از اهميت بسزايي برخوردار مي باشد و با توجه به اين عامل میشود گفت بسياري از پناه جوها و مهاجرين در آمريكا در شغلهاي مثل مهندسي ، پزشكي و كشاورزي می توانند موفق تر باشد زیرا این فعالیت ها به مهارتهاي زباني كمتري نياز دارند. براي مثال بسياري از چيني‌ها، مكزيكي ها يا حتي ايراني ها در بخش هاي فني اين كشور نظير ناسا، مراكز تحقيقاتي صنعتي و توليدي شروع به فعالیت و اشتغال می نمایند ومعمولأ در صورت پيشرفت مسئول بخش فني مربوطه خواهند شد.

نداشتن بیمه و عدم برخورداری از خدمات اجتماعی مشکل بعدی پناه جویان یا مهاجرین به این کشور است. زیرا هزینه های درمانی و خدمات پزشکی در این کشور جزو گرانترین خدمات به حساب می آید.
عدم آگاهي از حقوق خود و ترس از اخراج شدن در بسياري از مهاجرين موجب تن دادن آنها به سوء استفاده توسط كارفرماها مي شود. در اين خصوص همه مليت ها تقريباً وضعيت برابري دارند و مي توانند براحتي اخراج شوند و وضعيت در مورد مسلمانان نابسمان تر نيز هست. بسياري از افرادي كه از كشورهاي شرقي و غربي به آمريكا مهاجرت مي كنند با نگاه از بالا به پايين آمريكاييان مواجه مي شوند که خود این مسئله هم می تواند مشکلات جدی را برای مهاجرین به همراه داشته باشد.
حال در مورد مهاجرين تازه مسافرت كرده به اين كشور وضعيتي بسيار حادتر مي يابد. براي زندگي عادي و زنده ماندن بسياري از افراد مجبور به انجام كارهايي مي باشند كه در شأن آنها در كشور مبدأ شود. و به نوعي براي آنها حقارت بار محسوب مي شوند. در اين خصوص نبوده اند افرادي در كشور خود پزشک، مهندس يا مدير عالي و صاحب كسب و كار بوده اند ولي در آمريكا مجبور به روي آوردن به كارهايي نظير رانندگي تاكسي، كار در رستوران ها و سوپرماركتها و … شده اند.
از سوی دیگر برای ایرانیان زندگی و مهاجرت به امریکا بسیار سخت تر است زیرا با توجه به اینکه بعد از جنگ های تحمیلی میان ایران و امریکا در رسانه های بیگانه معمولا چهره ای تروریست از ایرانیان ساخته اند صاحبان مشاغل و همچنین دستگاه های اجرایی در این کشور دیدشان به ایرانی ها متفاوت تر است و بسیار سخت گیرانه تر عمل می کنند و صاحبان مشاغل برای دوری از دردسرهای احتمالی معمولا از دادن شغل به ایرانی ها خودداری می نمایند.
مسئله دیگری که در مورد ایرانیان باید به آن ها اشاره کرد قضیه تحریم ها اقتصادی بین المللی است که نقل و انتقال پول از ایران به آمریکا و بالعکس را با دشواری های فراوانی مواجه می سازد. بسیاری از ایرانیان در آمریکا اموالی نیز در ایران دارند که نقش بسیار مؤثری در زندگی آنها در آمریکا دارد و این تحریم ها قضیه را بسیار سخت و پیچیده نموده اند و بر سختی ها گذشته افزوده اند.
اکثر ایرانیان مقیم آمریکا در کالیفرنیا متمرکز شده‌اند. در این میان تهرانجلس دارای شهرت همگانی در میان ایرانیان است. با این حال گروه‌های بسیار بزرگی از ایرانیان آمریکایی نیز در ایالات نیویورک، تگزاس، ویرجینیا، مریلند، و در شهرهای سیتل و آتلانتا قرار دارند، و تقریباً هر دانشگاه بزرگ آمریکایی یک کلوپ دانشجویی و یا انجمن ایرانی و یا فارسی زبان دارد.
بطور مثال برخی زیرگروه‌های خاص مذهبی و یا اقوام معینی در برخی شهرها متمرکز شده‌اند. شهر نشویل در تنسی دارای جمعیت بالایی نزدیک به ۸۰۰۰ نفر کرد دارد و در واقع بیشترین تمرکز جمعیتی قوم کرد را در میان شهرهای آمریکا را دارا می‌باشد.

خانه موسیقی ایرانیان در کالیفرنیا

در کل باتوجه به مطالب گفته شده اگر مهاجرت با برنامه ریزینباشد و هدف از مهاجرت را برای خود مشخص نکنید و سختی های راه را نسنجید با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد که حتی می توان گفت مطمئنأ شرایط بدتری را برای خود ایجاد میکنید.
بطور مثال کسی که دنبال رفاه بیشتر است و از خانه و کاشانه خود به قصد مهاجرت خارج میشود اگر قرار است بودجه لازم را نداشته و همچنین زبان کشور مقصد را نداند و سعی نکند با ادامه تحصیل و آموزش زبان خود را به بالا بکشاند و تنها به روی آوردن به شغل های پست اکتفا کند و خود را برای روزهای سخت آماده نکند به جای اینکه از پیشرفت خود لذت ببرد و به مدارج بالاتر برسد شأن خود را هم در کشور خود از دست داده و علاوه بر دوری از کشور خود و درد دلتنگی بر مشکلاتش افزوده پس نه تنها از مهاجرت خود راضی نخواهد بود بلکه به جای پیشرفت در زندگی، نه تنها پس رفت کرده و مشکلاتش را چندبار کرده است. چنین فردی هیچگاه به نقطه ی رضایت نخواهد رسید.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید