هالووین چیست؟

هالووین چیست؟ | فلسفه جشن هالووین

هالووین یكی از روزهای تعطیل سال است كه در روز سه و یكم اكتبر آن را جشن می گیرند و امسال این روز مصادف با چهارشنبه 9 آبان می باشد. ریشه این مناسبت به جشنواره تاریخی منطقه سلتیك به نام ساوین برمی گردد كه در آن مردم آتش روشن کرده و برای راندن ارواح، لباس های محلی به تن می كرده اند. در قرن هشتم، پاپ گرگوری سوم یكم نوامبر را به عنوان روز گرامیداشت همه مقدسات تعیین کرد؛ خیلی زود تمام روزهای مقدس به نوعی برخی از سنت های دوران ساوین را در خود گنجاندند.
در گذشته، عصر قبل از روز هالووین را با عنوان اُل هالوس ایو می شناخته اند كه بعدها به هالووین تغییر نام داد. با گذشت زمان، هالووین تبدیل به روزی شد كه در آن فعالیت هایی همانند قاشق زنی، ساخت كدوی هالووین،‌ برگزاری جشن ها، پوشیدن لباس های خاص و خوردن شیرینی های لذت بخش انجام می شد. بنابراین در صورتی که می خواهید روز هالووین را در یکی از کشورهای غربی بگذرانید، هوشمندانه سفر کنید و با این روز و رسوم مربوط به آن آشنا شوید.
هالوین

ریشه های تاریخی هالووین

ریشه هالووین به جشن های سلتیك های كهنِ ساوین برمی گردد. سِلت ها كه حدود 2000 سال قبل در ناحیه ای زندگی می كردند كه اكنون كشور ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه در آن واقع شده اند، سال نو خود را در روز اول نوامبر جشن می گرفتند.
این روز علامتی از آخر تابستان و فصل برداشت و آغاز تاریكی و زمستان سرد بود، یعنی بخشی از سال كه اغلب با مرگ و میر انسان ها در ارتباط بوده است. سِلت ها معتقد بودند كه در شب قبل از سال جدید، مرز بین جهان زندگان و مردگان محو و تار می شود. در شب سی و یكم اكتبر آنها ساوین را جشن می گیرند، شبی كه معتقد بودند ارواح مردگان به زمین بازمی گردند.

سلت ها فكر می كردند كه به غیر از ایجاد مشكل و آسیب زدن به محصولات، حضور ارواحی از جهان دیگر كار پیشگویی در مورد آینده را برای كاهنان سلتیكی آسان تر می نماید. برای مردمانی كه به صورت كامل به جهان طبیعی و فناپذیر وابسته بودند، این پیشگویی ها منبعی مهم برای دستیابی به آسایش و هدایت در طول زمستان طولانی و تاریك بود.
كاهنان برای یادبود این رویداد آتشكده های مقدس و بزرگی را احداث كردند، مكانی كه مردم در آن جمع می شدند تا محصولات و حیواناتی را برای خدایان سلتیك قربانی نمایند. در طول جشن، مردمان سلت لباس های محلی به تن می كردند، كه معمولاً از جنس سر و پوست حیوانات بودند و تلاش می كردند تا طالع یكدیگر را بازخوانی نمایند.
وقتی جشن به پایان می رسید، آنها مجدداً اجاق های آتش خود را شعله ور می ساختند، چراكه این آتشدان ها عصر آن روز به خاطر آتشكده مقدس خاموش شده بودند تا مردم را از زمستان پیش رو در امان نگاه دارد.
هالوین

آیا می دانستید یك چهارم از تمام آب نبات هایی كه سالیانه در ایالات متحده به فروش می رسد، برای مراسم هالووین خریداری می گردند

تا سال 43 پس از میلاد مسیح، امپراطوری روم بر بخش عظیمی از قلمرو سلتیك ها غلبه پیدا كرد. در یك دوره 400 ساله كه بر سرزمین سلتیك حكمرانی می نمودند، دو جشنواره با ریشه رومی با جشن سنتی سلتیك ها یعنی ساوین در هم تركیب شدند.

اولین جشنواره فرالیا نام داشته كه مصادف با یك روز در اواخر اكتبر بود زمانیكه رومیان به طور سنتی برای گرامیداشت مردگان آن را برگزار كردند. دومین جشنواره روزی بود برای تقدیس و ستایش خدای میوه ها و درختان روم یعنی پومونا. نماد و سمبل پومونا سیب است و تركیب این مناسبت با ساوین احتمالاً سنتی تحت عنوان “به دندان گرفتن” سیب را توضیح می دهد كه امروزه در جشن هالووین انجام می شود.

هالوین

هالوین

تمام روزهای مقدس

در روز سیزدهم ماه مه، پاپ بونیفاتیوس چهارم در روم به احترام تمام شهدای مسیحیت معبد رومی پانتئون را برگزید و جشنی كاتولیكی به نام “روز تمام شهدا” در كلیسای غربی آن بنا نهاده شد. بعدها پاپ گرگوری سوم به منظور گرامیداشت تمام شخصیت های مقدس و شهیدان دین مسیحیت، این جشنواره را گسترش داده و تاریخ آن را از سیزدهم ماه مه به اول ماه نوامیر تغییر داد.
تا قرن نوزدهم میلادی، نفوذ دین مسیحیت به سرزمین های سلتیك رسید، جائی كه در آن این دین به تدریج با مذاهب پیشین سلتیك ادغام شده و در نهایت جایگزین آنها گردید. در سال 1000 پس از میلاد، كلیسا روز دوم ماه نوامبر را به عنوان روز تمام ارواح نام گذاری كرد، روزی كه برای گرامیداشت مردگان تعیین شده بود. امروزه به طور گسترده ای اعتقاد بر این است كه كلیسا در تلاش بوده تا مراسم مذهبی سلتیك برای مردگان را با یك تعطیلی مذهبی تعیین شده توسط كلیسا جایگزین نماید.

مراسم روز ارواح شبیه به ساوین بود همراه با آتشكده های بزرگ، نمایش های رژه مانند و پوشیدن لباس هایی مانند قدیس ها، فرشته ها و شیاطین. مراسم روز تمام قدیس ها، اُل هالوس یا اُل هالومَس (در زبان انگلیسی میانه در فاصله بین سال های 1100 تا 1500 میلادی تلفظ می شده اند) نیز نامیده می شود و شب قبل از آن یعنی شب سنتی ساوین در مذهب سلتیكی، با عنوان شب تمام قدیس ها (اُل هالوس ایو) نامیده شد كه به تدریج به هالووین مبدل گشت.
هالوین

هالوین

هالووین وارد امریكا می شود

مراسم هالووین به دلیل سیستم سفت و سخت اعتقادی پروتستان به شدت در انگلستان استعماری نو محدود بود و این مناسبت بیشتر در مریلند و مستعمرات جنوبی رواج داشت.
به خاطر اعتقادات و سنت های گروه های مختلف قومی در اروپا و همچنین شبكه سرخپوستان امریكائی، یك نسخه كاملاً مجزا و متمایزی از هالووین در امریكا شروع به ظهور كرد. اولین جشن ها و مراسم ها شامل “میهمانی نمایش ها” بود كه رویدادی عمومی برای جشن گرفتن برداشت محصول بودند؛ در این رویدادها مردمان محلی داستان هایی را در مورد مردگان و طالع همدیگر بیان می كردند، می رقصیدند و آواز می خواندند.
در جشن های هالووین مستعمرات، بیان داستان هایی در مورد ارواح و همچنین بدرفتاری هایی مانند دوبهم زنی از همه نوع نیز معمول بود. تا اواسط قرن نوزدهم، جشن های سالیانه در فصل پاییز رواج داشتند اما هالووین هنوز در هیچ كجای كشور جشن گرفته نمی شد.

در نیمه دوم قرن نوزدهم، سیلی از مهاجران وارد امریكا شد. این مهاجران جدید، خصوصاً میلیون ها ایرلندی كه از قحطی معروف سیب زمینی ایرلندی فرار كرده بودند، به شناخته شده تر شدن برگزاری جشن هالووین به صورت ملی كمك كردند.
هالوین

قاشق زنی و كاسه زنی (از رسوم برگزاری هالووین)

امریكایی ها با تقلید از سنت ایرلندی ها و انگلیسی ها شروع به پوشیدن لباس های مخصوص كرده، به خانه ها مراجعه می نمودند و از آنها درخواست غذا یا پول می كردند، كاری كه در نهایت امروزه از آن با عنوان قاشق زنی یا كاسه زنی (تریك اُر تریت) یاد می شود. زنان جوان معتقد بودند كه در هالووین می توانند نام یا ظاهر همسر آینده خود را از طریق گرفتن فال هایی توسط نخ، تكه های سیب یا آینه، غیب گوئی نمایند.

گرده همایی و تشکیل اجتماعات در مناطق عمومی

در اواخر دهه 1800 حركتی در امریكا جهت تبدیل هالووین به یك مناسبتی برای تشكیل اجتماعات و دورهم جمع شدن شكل گرفت و تلاش شد برخی از موارد مانند ارواح، شوخی ها و اسباب جادوگری كم رنگ شوند. در اواخر قرن جشن های هالووینی برای بچه ها و بزرگسالان، معمول ترین روش برای برگزاری جشن های مربوطه بود. میهمانی ها متمركز بر بازی، غذاهای فصلی و لباس های مخصوص جشن بودند.
پدرها و مادرها از طریق روزنامه ها و رهبران جامعه تشویق می شدند كه هر چیز “ترسناك” و “عجیب و غریب” را از مراسم های هالووین حذف كنند. به خاطر این تلاش ها، هالووین بسیاری از خرافات و مفاهیم فرعی خود را با شروع قرن بیستم میلادی از دست داد.
هالوین

میهمانی های هالووین

تا دهه 1920 و 1930 هالووین با اجتماعات رژه مانند و جشن های وسیع در سراسر شهر به عنوان سرگرمی اصلی، تبدیل به یك روز مذهبی سكولار (دنیوی) اما جامعه محور شد. علی رغم تلاش های زیاد بسیاری از مدارس و انجمن ها در این دوره، خرابكاری و وحشی گری شروع به نفوذ شدید در برخی از مراسم ها در جوامع مختلف كرد. تا دهه 1950، رهبران شهری با موفقیت توانستند وحشی گری را محدود كرده و هالووین تبدیل به یك روز تعطیل برای جوانان گردید. به خاطر وجود تعداد زیادی از افراد كم سن و سال در دوران افزایش جمعیت كودكان، میهمانی ها از مراكز اجتماعات شهری به كلاس درس یا خانه تغییر انتقال یافتند، جائی كه به آسانی با این افراد سازگار بود.
بین سال های 1920 و 1950، رسوم قاشق زنی و كاسه زنی كه به اندازه یك قرن قدمت داشت نیز مجدداً احیا شد. این سنت تقریباً روشی كم هزینه;برای كل جامعه برای تقسیم و به اشتراك گذاری جشن هالووین بود. به طور نظری خانواده ها می توانستند;با آموزش برخی از روش ها به بچه های محله، از فریب خوردن آنها جلوگیری كنند.
بنابراین یك سنت جدید امریكائی متولد شد و شروع;به رشد كرد. امروزه امریكائی ها سالیانه چیزی حدود 6 میلیارد دلار برای هالووین هزینه می كنند كه;این رویداد را پس از رویداد كریسمس تبدیل به دومین روز تعطیلی و تجاری سال در این كشور نموده است.
هالوین

كیك ارواح

سنت قاشق زنی هالووین امریكائی احتمالاً ریشه;در اجتماعات روز ارواح در انگلستان دارد. در طول جشن ها، شهروندان تنگدست;و فقیر درخواست غذا می كنند و خانواده ها اصطلاحاً برای نذر كردن در;حق مردگانشان، به آنها آب نبات هایی به نام “كیك ارواح” می دهند.
توزیع كیك ارواح توسط كلیسا به عنوان روشی برای جایگزینی;رویه های باستانی گذاشتن غذا و نوشیدنی برای ارواح سرگردان تشویق;شده است. رویه مذكور كه به “رفتن روح” معروف بود، در;نهایت توسط كودكانی به كار گرفته شد كه با رفتن به درب خانه های;محل زندگی شان، نوشیدنی، غذا و پول دریافت می كردند.

سنت پوشیدن لباس های مخصوص هالووین هم دارای ریشه اروپایی است و هم دارای;ریشه سلتیكی. صدها سال قبل، زمستان دوره ای ترسناك و;نامعلوم بود. منابع و مخازن غذائی كم می شدند و بسیاری از مردم از ترس;تاریكی و روزهای كوتاه زمستانی دائماً در نگرانی به سر می بردند.
در هالووین زمانی كه اعتقاد بر این بود ارواح به جهان;هستی باز می گردند، مردم فكر می كردند كه اگر خانه خود را ترك كنند، با ارواح رو به رو می شوند. برای;جلوگیری از رویارویی با این ارواح، مردم قبل از ترك منزل در طول شب ماسك هایی به صورت می زدند;كه در نتیجه امیدوار بودند ارواح آنها را با دوستان و همراهان خود اشتباه بگیرند.
در روز هالووین برای اینكه ارواح را از خانه هایشان;دور نگاه دارند، كاسه هایی پر از غذا را در بیرون از خانه هایشان می گذاشتند تا با این روش آنها را آرام;نموده و از ورود آنها به داخل خانه ممانعت به عمل آورند.
هالوین

هالوین

گربه های سیاه

هالووین همیشه روزی پر از رمز و راز، سحر و خرافات;بوده است. این مناسبت به عنوان جشن برداشت محصول در آخر تابستان در دوران سلتیك ها آغاز شد;كه در آن مردم به طور ویژه احساس نزدیكی به دوستان و بستگان فوت شده خود داشتند. برای این;ارواح مهربان، جائی را پشت میز شام مهیا می كردند، خوراكی های لذت بخشی را در پشت;درب و در امتداد خیابان می گذاشتند و شمع روشن می كردند تا ارواح بستگانشان;بتوانند مسیر خود را به سمت جهان ارواح پیدا كنند.
امروزه ارواح هالووینی اغلب به شكلی ترسناك و;نحس تجسم می گردند و لباس ها و خرافات ما وحشتناك تر نیز هستند. ما از رد شدن از خیابان;همراه با گربه ها سیاه خودداری می كنیم چرا كه می ترسیم موجب بدشانسی برای ما گردد. این فکر;ریشه در قرون وسطی دارد زمانی كه مردم بر این باور بودند كه جادوگران با تبدیل شدن;به گربه سیاه، مانع از شناسایی هویت خود می شده اند.

ما به همان دلیل سعی می كنیم از زیر نردبان رد;نشویم. این خرافات ممكن است نشأت گرفته از تفکرات مصریان باستان باشد، آنها معتقد بودند كه اشكال;مثلثی مقدس هستند (یك دلیل دیگر هم شاید به خاطر این حقیقت باشد كه رد شدن از زیر یك نردبان;تكیه داده شده بر دیوار بسیار نا ایمن است) و به خصوص در مورد هالووین ما تلاش می كنیم;كه حدالامكان از شكستن آینه، پا گذاشتن بر روی;ترك های خیابان و یا پاشیدن نمك در این روز خودداری نمائیم.
هالوین

هالوین

هالوین

آشنایی دخترها و پسرها در هالووین

اما چه بر سر سنت ها و اعتقادات قدیمی هالووین;آمده;كه امروزه در مراسم های مخصوص این روز جائی ندارند؟ بسیاری از این آئین های منسوخ و فراموش;شده به جای گذشته، بر آینده و به جای مردگان بر زندگان متمركز هستند.
به طور خاص بسیاری مجبور بودند كه به دختران;جوان;كمك كنند تا همسران آینده شان را بشناسند و این اطمینان را در آنها به وجود بیاورند كه روزی – با خوش;شانسی;تا هالووین بعدی – ازدواج خواهند كرد. قرن هجدهم میلادی در ایرلند، یك آشپز ویژه خواستگاری;ممكن بود یك حلقه را در لابه لای سیب زمینی های له شده خود در شب هالووین پنهان نماید و امیدوار;باشد;كه عشق واقعی را تقدیم كسی نماید كه آن را پیدا می كند.

در اسكاتلند پیشگویان توصیه می كردند كه یك;خانم;جوان و واجد شرایط به ازای هر كدام از خواستگاران خود یك فندق را نام گذاری كند و سپس آنها را به;داخل;آتش بیاندازد. فندقی كه به جای منفجر شدن، تبدیل به خاكستر;می شد یعنی صاحب آن نام، همسر;آینده دختر جوان می بود (در برخی از نسخه های این افسانه برعكس;آن صحیح بوده است: فندقی;كه می سوخت، نماد عشقی بود;كه نمی شد سرانجامی برای آن متصور شد).
داستانی دیگر این بوده كه در صورتیكه در شب;هالووین یك دختر جوان قبل از خواب معجونی شیرین حاوی گردو،‌ فندق و جوز هندی بخورد، در;خواب، همسر آینده خود را خواهد دید.
دختران جوانی به امید اینكه سیب زمینی به شكل;حرف اول اسم همسر آینده شان روی زمین نقش ببندد، از روی شانه خود سیب زمینی پرتاب می;كردند؛ همچنین با استفاده از نگاه كردن به زرده تخم مرغ شناور بر روی آب درون كاسه، تلاش می كردند تا;اطلاعاتی در مورد آینده خود بدست بیاورند؛ و با ایستادن در مقابل آینه در یك اتاق تاریك با یك شمع و نگاه;كردن از بالای شانه خود، تصویر چهره همسر خود را می دیدند.
مراسم های دیگر به نوعی مسابقه بودند. در برخی;از میهمانی های هالووین، اولین میهمانی كه یك تیغ را بر روی درخت بلوط پیدا می كرد، اولین كسی;می بود كه ازدواج می كرد؛در موارد دیگر اولین كسی كه می توانست یك سیب را بدون كمك;دست به دندان بگیرد، اولین فردی می بود كه ازدواج می كرد.
البته اگرچه ما به دنبال توصیه های رومانتیك و یا;در تلاش برای جلوگیری از بروز هفت سال بدشانسی هستیم،هر كدام از این خرافات هالووینی وابسته;به حسن نیت همان “ارواحی” هستند.كه وجودشان برای سلت ها باعث;تقویت احساس زیركی،هوش و ذكاوت می شده اند.

هالوین

با آژانس چیستا می توانید تور استانبول ویژه هالوین را رزرو کرده و سفری لذت بخش و پرهیجان داشته باشید.
تلفن تماس : 02122920876
آدرس : تهران- بلوار میرداماد-خیابان حصاری-پاساژ راز-طبقه همکف-شماره3

دیدگاهتان را بنویسید