دریافت ویزای شنگن

با داشتن ویزای شنگن می‌توان به تمامی کشورهای عضو پیمان اروپا سفر کرد. اروپا از نظر ویزا گرفتن برای ایرانیان به سه بخش شنگن، بریتانیا و کشورهای اتحادیه و اروپای شرقی تقسیم می‌شود. منطقه شنگن شامل کشورهای آلمان، نروژ، اتریش، فرانسه، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، اسپانیا، دانمارک، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، یونان و هلند است. مسافران با داشتن ویزای شنگن می‌توانند در زمان و شرایط مشخصی به هر یک از کشورهای عضو پیمان اروپا سفر کنند. از این رو در این مقاله شما را با نحوه گرفتن ویزای شنگن آشنا می‌کنیم تا پیش از اقدام برای دریافت آن، از نحوه اخذ ویزای شنگن اطلاعات کافی داشته باشید.

مشخصات کلی ویزای شنگن
شرایط اخذ ویزا تمکن مالی – گردش حساب – دعوت‌نامه (الزامی نیست)
حداقل میزان تمکن مالی حدودا بین ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان (بسته به کشور مقصد)
گردش حساب مورد نیاز گردش ۶ ماهه آخر حساب متقاضی
هزینه اخذ ویزا توسط چیستا از 450 یورو به بالا
هزینه اخذ ویزا، در صورتی که بخواهید خودتان اقدام کنید ویزای توریستی: ۶۰ یورو
(البته در کشورهایی که از طریق کارگزاری اقدام می‌شود، این مبلغ متفاوت است)
هزینه گرفتن وقت سفارت توسط چیستا از150.000 تومان به بالا
هزینه گرفتن وقت سفارت، در صورتی که بخواهید خودتان اقدام کنید رایگان
(فقط برای کشور آلمان باید ۱۹۰ هزار تومان پرداخت کنید)
نحوه اقدام برای اخذ ویزا کلیه کشورها به صورت حضوری
ورود با این ویزا به کشورهای ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن
نحوه تعیین وقت سفارت کلیه کشورها به صورت آنلاین
مدت زمان تعیین وقت سفارت با توجه به کشور مقصد (از ۱ ساعت تا ۱۵۰ روز)
زمان اعتبار ویزا با توجه به هدف سفر (از ۵ تا ۱۰ روز متغییر)
مصاحبه اخذ ویزا ندارد
مدارک مورد نیاز وقت سفارت عکس پاسپورت + اطلاعات کامل و شخصی متقاضی (برای کلیه کشورها نیازی نیست)
وقت سفارت فوری دارد
ویزای فوری ندارد
تائیدیه مدارک مهر دارالترجمه (برای یونان و چک، مهر دادگستری و امورخارجه نیز لازم می‌باشد)
زبان ترجمه مدارک کلیه کشورها انگلیسی (اتریش آلمانی، آلمان اصل مدارک)
مدت زمان جوابدهی به درخواست اخذ ویزا بین ۷ تا ۳۰ روز کاری
نرخ ریجکتی (درجه سختی ویزا) ۹.۶% از ۳۲ هزار درخواست
رایج‌ترین دلایل ریجکتی تمکن مالی – عدم اعتماد به بازگشت متقاضیان – ارائه مدارک دروغین
امکان اعتراض در صورت ریجکتی دارد
رفع ریجکتی ندارد
بهترین حالت اقدام (از نظر تعداد نفرات) فردی
نیاز به پیکاپ ندارد
محل انگشت نگاری سفارت‌خانه‌ها و دفاتر کارگزاری ویزا
روزهای کاری سفارت‌خانه‌ها یکشنبه تا پنجشبه

در صورتی‌که به ویزای شینگن نیاز دارید در ادامه مطلب با ما باشید تا با هم مراحل گرفتن ویزای شنگن را بررسی کنیم.

در این مطلب می‌خوانید

? مراحل اخذ ویزای شینگن

? نکات تکمیلی در چگونگی اخذ ویزای شینگن

? تعریف کلی ویزای شینگن

? انواع ویزای شینگن را بهتر بشناسید

? برای گرفتن ویزای شینگن، چه شرایطی باید داشته باشیم؟

? کشور‌های عضو ویزای شینگن

? مدارک ویزای شینگن

? مزایای ویزای شینگن

? نمونه ویزای شینگن

? هزینه ویزای شینگن

? ریجکت ویزای شینگن

? رفع ریجکتی ویزای شینگن

? پیگیری ویزای شینگن

? اعتبار ویزای شینگن

? سوالات مصاحبه ویزای شینگن

? درخواست پناهندگی با ویزای شینگن

? نکات ویزای شنگن

? سوالات متداول اخذ ویزای شینگن

مراحل اخذ ویزای شنگن

قدم اول:

باید بدانید به چه نوع ویزایی نیاز دارید. بسته به هدف شما از سفر به منطقه شنگن ویزاهای متفاوتی ارائه می‌شود.

برای مثال: ویزای توریستی شنگن، ویزای تجاری یا ویزای کاری شنگن، ویزای فعالیت‌های ورزشی یا فرهنگی، ویزای رسمی، ویزای علمی، ویزای تحصیلی شنگن و ویزای ملاقات با خانواده یا دوستان. پس برای سرعت بخشیدن به روند کارتان اول از همه هدف از سفر و نوع ویزایی که می‌خواهید برای اخذ آن اقدام کنید را مشخص کنید.

قدم دوم:

در طریقه گرفتن ویزای شنگن مشخص کردن کشور مقصد است. بعد از این‌که مقصد شما مشخص شد باید از طریق سفارت کشور مقصد یا یکی از کنسول‌گری‌های کشور مقصد و یا یک مرکز ویزا که وابسته به سفارت کشور مقصد است، برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید. اگر تنها قصد سفر به یک کشور عضو شنگن را دارید باید از طریق سفارت یا مرکز ویزای آن کشور برای اخذ ویزای شنگن اقدام کنید اما در صورتی‌که شما قصد سفر به بیش از دو کشور عضو پیمان شنگن را دارید باید درخواست خود را به سفارت کشوری ارائه دهید که بیشتر روزهای سفرتان را آن‌جا سپری می‌کنید. در صورتی‌که مدت اقامت شما در هر یک از کشورها مشخص نیست یا اینکه برابر نیست، می‌توانید درخواست اخذ ویزای شنگن را به سفارت یا مرکز ویزای کشوری ارائه بدهید که مقصد اول‌تان است یعنی اولین کشور عضو شنگن که شما وارد آن خواهید شد.

قدم سوم:

پیدا کردن مناسب‌ترین زمان برای ارائه درخواست اخذ ویزای شنگن است. با توجه به این‌که فرآیند اخذ ویزا از سفارت یا کنسول‎گری‌های شنگن زمان‌بر است شما باید در فرصت مناسبی برای اخذ ویزا اقدام کنید. طبیعتا هر چه زودتر برای اخذ ویزا اقدام کنید بهتر است. بهترین و زودترین زمان برای ارائه درخواست سه ماه قبل از شروع سفر است و دیرترین زمان ۱۵ روز قبل از شروع سفر است. توصیه ما این است که حداقل سه هفته قبل از سفرتان برای اخذ ویزا اقدام کنید.

قدم چهارم:

در مراحل اخذ ویزای شنگن گرفتن وقت از سفارت کشور مقصد است. برای طی کردن پروسه اخذ ویزای شنگن از سفارت کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید وقت بگیرید. برخی از سفارت‌ها این امکان را به شما می‌دهند که به صورت آنلاین برای گرفتن وقت اقدام کنید اما برخی از سفارت‌ها هنوز هم از طریق مراجعه حضوری شما را پذیرش می‌کنند.

قدم پنجم:

بعد از طی کردن مراحل گفته شده باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. فرم درخواست ویزا را دانلود کنید و آن را با صداقت کامل پر کنید. آخرین فرم ارائه شده توسط سفارت را باید دانلود کنید یا از سفارت بگیرید. تمامی قسمت‌های فرم را باید کامل پر کنید. توجه داشته باشید که باید فرم را در دو نسخه چاپ کنید و در هر دو نسخه را امضا کنید.

قدم ششم:

جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شنگن است. برخی از مدارک لازم عبارتند از: مدارک شناسایی، فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر، دو عکس رنگی، بیمه سفر، روز بیط رفت و برگشت، اثبات محل اقامت و اثبات پشتوانه مالی در طول سفر. سایر مدارک اضافی که هر یک از سفارت‌ها از متقاضیان می‌خواهند را باید از سفارت کشور مقصد بپرسید و به سفارت ارائه دهید.

قدم هفتم:

بعد از گرفتن وقت از سفارت کشور مقصد، برای شما وقت مصاحبه مشخص می‌شود. شما باید در تاریخ تعین شده به سفارت مدنظرتان مراجعه کنید. روز مصاحبه شما باید مدارک لازم را به‌همراه داشته باشید و به افسر کنسولی که با شما مصاحبه می‌کند تحویل دهید. در طول مصاحبه از شما سوالاتی در مورد محل اقامت‌تان در طول سفر، هدف از سفر و سایر جزییات پرسیده خواهد شد. سعی کنید که در نهایت صداقت پاسخ‌های درستی را ارائه بدهید که با پاسخ‌های فرم درخواست‌تان هم‌خوانی داشته باشد.

قدم هشتم:

پرداخت هزینه اخذ ویزا است. هنگام درخواست اخذ ویزای شنگن شما باید هزینه‌ لازم را پرداخت کنید. هزینه اخذ ویزا توسط کشورهای عضو شنگن تصویب شده است و غیر قابل تغییر است. این هزینه با توجه به سن و وضعیت فرد متقاضی متفاوت است.

قدم آخر:

در آخر شما باید منتظر پاسخ درخواست اخذ ویزای شنگن خود بمانید. بررسی درخواست شما توسط سفارت معمولا ۱۵ روز طول می‌کشد البته با توجه به هر فرد این زمان متغیر است و ممکن است طولانی‌تر شود. نهایتا طی یک دوره ۱۵ تا ۳۰ روزه نتیجه درخواست شما اعلام خواهد شد.

 

جهت مشاوره برای اخذ ویزا با چیستا تماس بگیرید :  02122920876

نکات تکمیلی در چگونگی اخذ ویزای شینگن

طی مراحل اخذ ویزای شنگن توجه داشته باشید که تمامی مدارک ترجمه شده شما باید مهر دادگستری داشته باشند در غیر این‌صورت مدارک شما فاقد اعتبار خواهند بود. معمولا دارالترجمه‌ها پس از ترجمه مدرک متقاضی برای گرفتن این مهر اقدام می‌کنند.

در صورت موافقت با درخواست شما، پاسپورت شما دارای برچسب ویزا خواهد بود و یک تاریخ اعتبار برای ویزای شما مشخص می‌شود. مدت اعتبار ویزای شنگن تا ۹۰ روز طی بازه زمانی شش‌ماهه است. همچنین یک کد برای مشخص کردن تعداد دفعات مجاز ورود به کشورهای عضو شنگن برای شما تعریف می‌شود که می‌تواند از یک تا نامحدود متغیر باشد.

برای اخذ ویزای شینگن، درخواست خود را باید به سفارت‌خانه، کنسولگری و یا کارگزاری‌های کشور مقصد ارائه کنید. از شرایط ویزای شنگن می‌توان به گردش حساب بالا و تمکن مالی مورد قبول سفارت کشور مقصد اشاره کرد. ویزای شنگن در انواع: ویزای اتحادیه شنگن، ویزای اعتباری منطقه محدود و ویزای ملی شنگن صادر می‌شود. برای گرفتن ویزای شینگن فقط باید ۹ مرحله را طی کنید. هزینه ویزای شنگن بر اساس کشور مقصد متقاضی مشخص می‌شود.

تعریف کلی ویزای شنگن

ویزای شنگن، یک نوع ویزای کوتاه مدت است که به دارنده آن اجازه می‌دهد که به هر یکی از ۲۶ عضو منطقه شنگن، تا ۹۰ روز برای اهداف گردشگری و تفریح اقامت داشته باشند. ویزای شنگن، رایج ترین ویزای اروپائی است. ویزا شنگن، این اجازه را به دارنده آن می‌دهد که وارد کشور های حوزه شنگن شود، در این کشور ها آزادانه سفر کند و از یکی از کشورهای شنگن خارج شود. این به این معناست که هیچگونه کنترل مرزی در منطقه شنگن وجود ندارد. بیش از ۱۴ میلیون نفر از ویزای شینگن در سال ۲۰۱۷ برای سفر به اروپا استفاده کرده اند.

انواع ویزای شنگن را بهتر بشناسید

ویزای شنگن انواع مختلف و ضوابط متعددی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

۱. ویزای اتحادیه شنگن

Uniform Schengen Visas یا ویزای USV در واقع همان ویزای گردشگری یا ویزای توریستی شنگن است که با داشتن آن مجوز ورود به کشورهای اتحادیه شنگن را به مدت ۹۰ روز در هر شش ماه به دست می آورید. تاریخ اعتبار این ویزا از زمان اولین ورود به محدوده شنگن محاسبه می شود. این نوع ویزا زیر مجموعه هایی نیز دارد:

ویزای نوع A شنگن:

با داشتن این نوع ویزا که Airport Transit Visa نام دارد، مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد. یعنی می تواند در فرودگاه یکی از کشورهای شنگن پرواز خود را به مقصد کشور بعدی که خارج از محدوده شنگن است عوض کند.

ویزای نوع B شنگن:

این نوع ویزا نیز در زمینه حمل و نقل و ترانزیت کاربرد دارد و با داشتن آن مسافر اجازه دارد تا مدت پنج روز از خاک کشورهای شنگن عبور کند.

ویزای نوع C شنگن:

این نوع ویزا یک مجوز کوتاه مدت برای سفر به کشورهای شنگن است. این ویزا به صورت یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود صادر می شود. با ویزای نوع C شنگن، می توانید بدون محدودیت تا ۹۰ روز در هر شش ماه اقامت داشته باشید.

۲. ویزای اعتباری منطقه محدود

این نوع ویزا که بیشتر در شرایط خاص، مثلا در مورد پناهندگان، صادر می‌شود وLimited Territorial Validity Visas نام دارد به مسافر اجازه می دهد در محدوده های مشخصی از منطقه شنگن سفر کند. این محدوده ها در زمان صدور ویزا مشخص می شوند و مسافر حق ندارد به مناطق دیگر سفر کند.

۳. ویزای ملی

این نوع ویزا که National Visas نام دارد برای افرادی صادر می شود که برای زمان مشخص و با هدف معینی قصد سفر به محدوده شنگن را دارند. ویزای ملی معمولا برای اهداف کاری یا تحصیلی صادر می شود. بسته به نوع این هدف ها ویزای ملی که ویزای نوع D نیز نامیده می شود، می تواند به صورت یک بار ورود یا چند بار ورود صادر شود و طبیعتا پس از پایان مدت اعتبار آن مسافر باید به کشور خود برگردد. متقاضیان ویزای نوع D شامل گروه های زیر می شوند:

 • دانشجویان بین المللی که برای اهداف پژوهشی و پروژه های علمی برای مدتی کمتر از یک سال به محدوده شنگن سفر می کنند.
 • دانشجویانی که قصد گذراندن دوره های آموزشی یا پژوهشی در یکی از کشورهای شنگن را دارند. در این صورت ویزای یک ساله به آنها تعلق می گیرد که قابلیت تمدید نیز دارد.
 • افرادی که برای کار کردن یا پژوهش در موسسات معتبر به کشورهای شنگن سفر می کنند. در این نوع ویزا سوابق شخصی و خانوادگی فرد بررسی می شود.
 • ورزشکاران، هنرمندان و متخصصانی که برای اشتراک گذاری مهارت خود به محدوده شنگن سفر می کنند.
 • افرادی که به دلیل ضرورت های پزشکی نمی توانند منطقه شنگن را ترک کنند.

برای گرفتن ویزای شنگن، چه شرایطی باید داشته باشیم؟

به طور کلی، هر کشوری که برای ورود اتباع خارجی به مرزهای خود ویزا تعیین می‌کند، به دنبال جذب توریست هایی هستند که در پرداخت هزینه های اقامت و استفاده از شرایط توریستی آن کشور، مشکلی نداشته باشند. اتحادیه اروپا هم برای گرفتن ویزای شنگن شرایطی تعیین کرده است. در صورتی که متقاضی این شرایط را نداشته باشد، درخواست ویزای شنگن ایشان رد می‌شود. شرایط گرفتن ویزای شینگن بدین صورت است:

۱. گردش حساب بالا و مناسب:

گردش حساب متقاضی ویزای شنگن، بیشتر از هرچیزی برای افسران ویزای شنگن اهمیت دارد. برای درخواست ویزای شنگن، شما باید گردش حساب ۶ ماه آخر حساب بانکی خود را ارائه کنید. گردش حساب به مبالغ ورودی به حساب و خروجی از حساب گفته می‌شود و افسران ویزا شنگن، میانگین مبالغ ورودی و خروجی شما را در ۶ ماه اخیر محاسبه می‌کنند و براساس آن برای اعطا و یا عدم اعطا ویزا تصمیم گیری می‌کنند.

۲. مشخص کردن هدف سفر به منطقه شنگن:

با مشخص کردن هدف سفرتان به منطقه شنگن، به افسر ویزا کمک می‌کنید که راحت تر برای اعطای ویزا به شما تصمیم گیری کند. اگر با هدف توریستی می‌خواهید به منظقه شنگن سفر کنید، می‌توانید یک برنامه سفری شامل جزئیات بازدید از کشور مورد نظر به مدارک خود اضافه کنید.

۳. تمکن مالی مناسب:

تمکن مالی متقاضی ویزا شینگن، به افسران ویزای این کشور ثابت می‌کند که ایشان در پرداخت هزینه های اقامت و خرج های روزانه در این کشور، با مشکلی مواجه نخواهد شد و در پرداخت این هزینه ها، از شخص دیگری کمک نمی‌گیرد.

کشور‌های عضو ویزای شنگن

در حال حاضر، ۲۶ کشور عضو پیمان شنگن هستند. اتریش، بلژیک، جهموری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

از این لیست، ۴ کشور لیختن اشتاین، سوئیس، ایسلند و نروژ عضو اتحادیه اروپا نیستند. پس این ۴ کشور، حتی در صورتی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، موظف به پذیرش تصمیمات اتحادیه اروپا هستند.

جهت مشاوره برای اخذ ویزا با چیستا تماس بگیرید :  02122920876

 

مدارک ویزای شنگن

با توجه به قوانین سفارت کشوری که از طریق آن اقدام اخذ ویزای شینگن می کنید، تفاوت‌های جزئی داشته باشد اما به صورت کلی مدارک زیر را باید آماده داشته باشید:

? فرم تکمیل شده درخواست ویزای شنگن: برای تکمیل این فرم می توانید از خدمات ویزای گروه ویزالند استفاده کنید.

? اصل گذرنامه فعلی و گذرنامه های قبلی: گذرنامه باید حداقل تا شش ماه پس از تاریخ خروج از منطقه شینگن معتبر باشد. همچنین شما باید گذرنامه های قبلی به همراه ویزای الصاق شده در آن را تحویل سفارت دهید.

? دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵: عکس ها باید دارای پس زمینه سفید باشند، چهره شخص کاملا در آن مشخص باشد و همچنین، بین چهره شخص و عکس ایشان، نباید تفاوت فاحشی دیده شود.

? مدارک شغلی مانند گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی، جواز کسب و …

? مدارک مربوط به تمکن مالی از قبیل گردش حساب و اسناد ملکی: (گردش حساب باید برای ۴ ماهه اخیر باشد وتمکن مالی هم نیز باید به یورو بیان شود)

? بیمه مسافرتی که نمایندهای معتبر در کشور مقصد داشته باشد: (حداقل پوشش بیمه مسافرتی باید ۳۰ هزار یورو باشد و کل مدت زمان اقامت در منطقه شینگن را باید پوشش دهد)

? بلیط رفت و برگشت هواپیما: (برای رزرو بلیط هواپیما، می توانید از خدمات ویزای گروه ویزالند استفاده کنید)

? برگه تایید رزرو هتل (برای افرادی که دعوت نامه ندارند): (برای رزرو واچر هتل، می توانید از خدمات ویزای گروه ویزالند استفاده کنید)

 

مزایای ویزای شنگن

مهم‌ترین مزیت ویزای شینگن این است که با دریافت ویزا از یک کشور عضو اتحادیه، می‌توانید به ۲۵ کشور دیگر نیز سفر کنید. در این حالت تنها یک بار مراحل دریافت ویزا را طی خواهید کرد. ویزای شینگن برای مقاصد توریستی ایده ‌آل است. با داشتن این ویزا می‌توانید ۹۰ روز را در بیست و شش کشور اروپایی سفر کنید و تمامی جاذبه‌های آن‌ها را تجربه کنید.

ویزای شنگن انواع ترانزیتی نیز دارد که با داشتن آن می‌توانید از محدوده کشورهای شنگن عبور کنید. در این حالت نیاز نیست برای عبور از هر کشور به صورت جداگانه درخواست ویزا بدهید.

ویزای شینگن برای پژوهشگران و دانشجویان نیز مزایای بسیاری دارد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مدت یک سال در کشورهای محدوده شینگن به تحقیق و یادگیری بپردازند.

ویزای شینگن برای موارد ضروری مانند وضعیت‌های اضطراری پزشکی نیز صادر می‌شود.

نمونه ویزای شنگن

ویزای شنگن به صورت لیبل در پاسپورت متقاضیان الصاق می‌شود. این لیبل دارای یک سری اختصارات و کد هایی می‌باشد که می توانید معانی آن ها را در صفحه لیبل ویزای شنگن مشاهده کنید.

نمونه ویزای شینگن

هزینه ویزای شنگن

 • هزینه ویزای شنگن، بسته به نوع درخواست، سن متقاضی و بعضی موارد دیگر تغییر می‌کند.
 • هزینه اخذ ویزای شنگن ترانزیت و کوتاه مدت برای بزرگسالان ۶۰ یورو و هزینه ویزای بلند مدت ۹۰ یورو است.
 • این مبلغ برای کودکان بین ۶ تا ۱۲سال ۳۵ یورو است.
 • دانشمندان و محققان، دیپلمات های دارای پاسپورت رسمی و اعضای خانواده کسانی که ملیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند باید مبلغ ۳۵ یورو پرداخت کنند.

هزینه ‌ای که برای دریافت ویزا می‌پردازید غیر قابل استرداد است؛ یعنی در صورت رد درخواست به شما پس داده نمی‌شود. این هزینه را باید به صورت نقدی و به صورت ۲۰ یورویی، ۱۰ یورویی و ۵ یورویی پرداخت کنید.

ریجکت ویزای شنگن

بسیاری از درخواست ‌های ویزا شنگن توسط افسر مربوطه رد می‌شود. اگر درخواست ‌تان ریجکت شده باشد، همراه پاسپورت نامه‌ای دریافت می‌کنید که دلیل رد شدن درخواست را توضیح می‌دهد. البته در این نامه معمولا به توضیحات کلی اکتفا می‌شود و ممکن است کاملا متوجه دلایل ریجکت ویزای شنگن خود نشوید. این مسئله ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. موارد زیر بعضی از دلایل رایج ریجکت ویزای شینگن هستند:

 • مهم ترین دلیل معمولا این است که افسر ویزا شنگن قانع نشده است که مسافر قصد بازگشت به کشور خود را دارد.
 • سوء سابقه در مواردی مانند مواد مخدر، تروریسم و … .
 • ارائه مدارک جعلی به سفارت
 • گذرنامه نامعتبر یا آسیب‌دیده
 • عدم توانایی پرداخت هزینه‌های اقامت در منطقه شینگن
 • بیمه ‌نامه مسافرتی نامعتبر

رفع ریجکتی ویزای شنگن

همانطور که می‌دانید، رفع ریجکت ویزای شینگن وجود ندارد. گروهی از آژانس‌های مسافرتی پیشنهاد اعتراض به ریجکت ویزای شنگن را به متقاضیان خود می‌دهند. البته که اعتراض در بعضی موارد کارساز است اما اگر اطلاعات دقیقی از آن نداشته باشید، قطعا پول و زمان خود را هدر داده‌اید. پیشنهاد گروه مسافرتی ویزالند در خصوص رفع ریجکتی ویزای شنگن، خرید تورهای گروهی اروپا و اقدام از طریق تور گروهی است. در تورهای گروهی اروپا شانس اخذ ویزای شما تا ۲۰% افزایش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که حتما باید ۴ ماه از زمان ریجکتی شما گذشته باشد و شما هزینه‌ای برای رفع ریجکتی نباید پرداخت کنید و فقط هزینه‌های مربوط به خرید تور اروپا را پرداخت خواهید.

پیگیری ویزای شنگن

پس از این که درخواست خود را تنظیم کردید و مدارک را به سفارت ارائه دادید، مدتی طول می کشد تا پرونده بررسی شود. در این مدت می توانید از طریق وب سایت سفارت وضعیت پرونده خود را پیگیری کنید. برای این کار از کد رهگیری و شماره گذرنامه استفاده می شود.

به طور مثال بعد از تحویل مدارک به کنسولگری ایتالیا، می توانید از سایت CKGSIR وضعیت ویزای شنگن خود را پیگیری کنید.

اعتبار ویزای شنگن

مدت اعتبار این نوع ویزا بسته به نوع آن متفاوت خواهد بود. در کل می توان گفت ویزای شنگن یک ویزای کوتاه مدت به شمار می رود و نوع C یا توریستی آن به مدت ۹۰ روز در هر شش ماه سال اعتبار دارد. با داشتن ویزای نوع A تنها می توانید، مدت کوتاهی در فرودگاهی در محدوده شنگن حضور داشته باشید و ویزای نوع B پنج روز اعتبار دارد.

مدت اعتبار ویزای اعتباری منطقه محدود و ویزای ملی بسته به شرایط در زمان صدور مشخص خواهد شد.

 

جهت مشاوره برای اخذ ویزا با چیستا تماس بگیرید :  02122920876

 

سوالات مصاحبه ویزای شنگن

پس از تعیین وقت سفارت، شما باید به سفارت مورد نظر برای مصاحبه با افسر ویزای شنگن مراجعه کنید. در این مصاحبه سوالات متعددی از شما پرسیده می شود که شما باید بدون هیچ ترس، تپق و شکی که ناشی از رفتار غیر معمول هست، پاسخ دهید. موارد زیر بعضی از مسائلی هستند که در زمان مصاحبه مطرح می‌شوند:

 • وضعیت تاهل شما چگونه است و شغل همسرتان چیست؟
 • چرا به ویزای سه ماه نیاز دارید؟ آیا می‌توانید سفر خود را کوتاه‌تر کنید؟
 • با چه کسی سفر می‌کنید؟
 • چرا می خواهید به کشور ما سفر کنید؟
 • آیا فرزند دارید؟ چند ساله هستند و چه کار می‌کنند؟
 • آیا دوست، فامیل یا آشنایی در محدوده شینگن دارید؟
 • اگر برای دوره‌های تحصیلی یا پژوهشی سفر می‌کنید، چطور با کالج مورد نظر آشنا شده‌اید؟
 • آیا توانایی پرداخت هزینه ها در مدت زمانی که در کشور ما هستید را دارید؟
 • چه اطمینانی هست که به کشور خود بازمی گردید؟

درخواست پناهندگی با ویزای شنگن

در تعریف صلیب سرخ، پناهنده به شخصی اطلاق می‌شود که در کشور مادری خود شرایط زندگی را نداشته باشد. این تعریف می‌تواند به دلایل جنگ، شرایط سیاسی، شرایط اقتصادی و مواردی از این قبیل باشد. پناهندگی با ویزای شنگن، بدین صورت است که شما پس از اخذ این ویزا به کشور مورد نظر وارد می‌شوید و به دولت آن کشور درخواست پناهندگی خود را با دلایل پناهنده شدن تان ارائه می‌کنید. با توجه به شرایط اخذ ویزای شنگن که در این صفحه ذکر کرده ایم، به کسانی ویزای شنگن اعطا می‌شود که در کشور مادری خود دارای شرایط زندگی خوب و قابل قبولی هستند. پس این افراد شرایط پناهنده شدن در کشور های حوزه شنگن را ندارند. نکته قابل تاملی که باید در مورد پناهندگی بدانید این است که حدود ۷۸ درصد از افراد پناهنده به کشور های منطقه شنگن، دارای مدرک تحصیلی لیسانس به بالا هستند.

نکات ویزای شینگن

نکات مهمی در زمینه ویزای شنگن وجود دارد که در این جا به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • توجه داشته باشید که مدارک لازم برای ویزای شینگن، از قبیل اطلاعات مالی و شغلی، باید توسط دارالترجمه رسمی ترجمه شود. اکثر کشور های عضو اتحادیه شنگن، مدارک را به زبان انگلیسی درخواست می کنند.
 • داشتن ویزای شنگن همیشه لزوما به معنای ورود بدون مشکل به کشورهای شنگن نیست. برای مثال اگر ویزای خود را از کشور فرانسه دریافت کرده باشید، ماموران مرز ایتالیا می‌توانند از ورود شما به خاک ایتالیا جلوگیری کنند.
 • همیشه آماده پاسخ دادن به سوالات ماموران مرزی باشید. سوالاتی در مورد انگیزه سفر، مدت اقامت و … .
 • توجه داشته باشید که ویزای شنگن یک ویزای توریستی و کاری است و نمی‌توان از آن برای اقامت های طولانی مدت استفاده کرد. همچنین لازم است قبل از اقدام به ارسال مدارک، با قوانین سفارتی که از طریق آن اقدام می کنید، آشنایی کامل داشته باشید.
 • برای افزایش شانس اخذ ویزای شنگن، بهتر است در قالب تورهای گروهی اقدام کنید. شانس ویزای شنگن در تور گروهی اروپا حدودا ۲۰% بیشتر از اقدام به صورت انفرادی می‌باشد.

جهت مشاوره برای اخذ ویزا با چیستا تماس بگیرید :  02122920876