چرا هند؟

چرا هند؟

هند : کمی بیشتر درباره هند و تمدن آن بدانیم:

هندوستان، سرزمینی پرتکاپو با تضادهای شگفت انگیز است، جایی که دنیای سنتی و مدرن به هم می رسند. هند که هفتمین کشور پهناور و دومین کشور پر جمعیت دنیاست؛ از میراث غنی تاریخی- فرهنگی و ذخایر معدنی برخوردار است.

اهل تاریخ هند را با تجارت، ثروت، فرهنگ و تاریخ غنی و طولانی اش می شناسند. هند تا قبل از تسلط انگلیس ثروتمند ترین کشور جهان بود. پنج هزار سال پیش و در شبه قاره هند فرهنگ هارپن در دره سیندهوایجاد  شد و همین نکته سرآغازی بزرگ ایجاد عظیم ترین تمدن آسیایی شد.

همان طور که قبل تر گفته شد هند 7 امین شکور بزرگ دنیا و دومین کشور پر جمعیت جهان محسوب می شود. در گزارشات جهانی هند از نظر سیاسی جزو دموکرات ترین کشورهای جهان به شمار می رود اما شاید باور این نکته برای عامه مردم کمی دشوار باشد چرا که تصور ما از هند تضاد طبقاتی زیاد و نفوذ گروه های سیاسی است. این واقعیتی است که در فیلم های بالیوودی کاملا نشان داده می شود.

هند، مهد هزار دین و مذهب

در هند چهار مذهب هندو، بودا، جینی و سینک وجود دارد. البته در سال های اخیر بر تعداد مسلمانان و مسیحیان هند افزوده شده است. در کل این کشور یکی نمونه بارز هم زیستی ادیان مختلف و مذاهب فکری جهان است. اما در هند 300 هزار مسجد فعال برای مسلمانان وجود دارد. با وجود این همه تنوع فرهنگی،تور هند را می توان فرصت مناسب برای دیدن هم زمان پیروان ادیان الهی مانند اسلام، یهود و مسیحیت در کنار هم دید که می تواند برای محققان و فرهنگ شناسان سوژه جالب و کاربردی باشد. هستند.

معبد ویشنو که در قرن 10 ساخته شد، بزرگ ترین زیارتگاه ها مذهبی در جهان است. تعداد بازدیدکنندگان این معبد حتی از واتیکان روم و یا شهر مکه بیشتر است به طور متوسط 30هزار بازدید روزانه حدود 6 میلیون دلار آمریکا به معبد ویشنو هند اهدا می کنند.

معبد ویشنو

در سفر به هند بی شک یکی از نکاتی که توجه شما را به خود جلب می کند طیف متنوعی از لهجه ها، زبان و گویش های مختلف است که این تنوع منجر به تنوع فرهنگی بی حد و حصر هندوستان شده است. اما اگر قصد سفر به هند را دارید نگران زبان نباشید چون بیشتر مراکز توریستی هند و مردم تحصیل کرده مسلط به زبان انگلیسی هستند؛ ضمن آنکه زبان هندی در برخی کلمات شباهت زیادی به زبان فارسی دارد.

چند حقیقت عجیب و جالب درباره هند:

1 – کشاورزی نه تنها شغل غالب مردم هندوستان است بلکه یکی از مهمترین بخش های اقتصادی این کشور نیز به شمار می رود.

2- هندوستان بیشترین تعداد پست خانه در کل دنیا را دارد.

3- در راه آهن هندوستان بیش از یک میلیون نفر استخدام هستند.

4-  شلوغ ترین راه آهن و پر جمعیت ترین قطارهای دنیا در کشور هند تردد دارند.

5- هنرهای رزمی ابتدا درهند ابداع شد و بعد ها توسط مبلغان بودایی به دیگر نقاط آسیا گسترش یافت تا جایی که چینی ها گوی سبقت را از هندی ها ربودند.

6-  یوگا یکی از قدیمی ترین ورزش های هند است که قدمت 5000 ساله دارد.

طبیعت بکر شبه قاره اسرار آمیز هند:

شما چه آب و هوایی را دوست دارید؟ سرد در کوه های پوشیده از برف هیمالیا یا گرم در بیابان های هند؟!
هند بی شک یکی از متنوع ترین طبیعت و اقلیم را در دنیا دارد. این تنوع همه نوع سلیقه را پاسخ می دهد. به طور کلی شما در سفر به هند می توانید به کویر بروید، کوهنوردی در هیمالیا را  تجربه کنید، تفریحات ساحلی در گوا داشته باشید . اگر از کشوری می آیید که هوای گرم و خشک دارد و مایل هستید که انرژی از دست رفته خود را با نسیم خنک و یا حتی هوای سرد بدست بیاورید؛ به شما پیشنهاد می کنیم به منطقه کشمیر سفر کنید. شما در کشمیر سردترین نقطه هند را تجربه خواهید کرد، جایی که مرتفع ترین آبشار جهان یعنی چراپونجی  قرار دارد.

کمی در جغرافیای هند حرکت می کنیم تا به منطقه کویری برسیم. برخلاف سرمای کشمیر، خشک ترین منطقه هند یعنی بیابان تهار یا تار را خواهید دید. این بیابان هفتمین بیایان بزرگ دنیا و سومین بیابان بزرگ آسیا است.

در راه سفر به سمت کوه های هیمالیا حتما از پل بایلی دیدن کنید. پل بایلی مرتفع ترین پل جهان است و در دره لاداخ  بین رودخان های درا و سورو درکوه های هیمالیا واقع دارد. این پل توسط ارتش هندوستان در سال 1982 ساخته شد. این کل یکی از پاتوق های معروف کوهنوردان هیمالیا و یا طبیعت گردان است.

سبک آشپزی در هند:

اگر به هند سفر کنید مطمئنأ عاشق غذاهای هندی می شوید و از دیدن این همه تنوع غذایی با انواع طبخ به وجد می آیید. هندوستان جایی که سبک های زیادی را در اشپزی به خود اختصاص داده و راز موفقیتشان در استفاده زیاد از انواع ادویه جات که در نوع خود منحصر به  فرد است می باشد.

تا به حال تعجب نکرده اید که چه چیزی باعث می شود آنها به نظر خوشمزه بیایند و طعم دهند؟

علاوه بر استفاده از ادویه های خاص سبک و دستورالعمل آشپزی در هند منجر به ارائه غذاهای فوق العاده خوشمزه که در همه جای دنیا طرفداران زیادی پیدا کرده شده است. حالا با کمک این راهنمای مفید ، شما هم می توانید به لذت پخت و صرف غذاهای هندی دست پیدا کنید.

در آشپزی هندی 5 روش اصلی پخت و پز وجود دارد. که در این مطلب به آن اشاره میکنیم: مخلوط کردن مواد – سرخ کردن مواد- کباب کردن و نوع بخار پزیا دودی کردن غذاها در هند قلق های خود را دارد و باید به آنها آشنایی داشته باشید تا طعم غذایی که می پزید نزدیک باشد به طعم و روش اصلی پخت غذاها در هند.

اگر بخواهیم فرهنگ غذایی هند را در یک جمله خلاصه کنیم می توان گفت خوردن غذاهای هندی مانند شیرجه رفتن در دریای ادویجات است. شاید شنیده باشید که خوراکی های هندی بسیار تند هستند اما حقیقت این است که فلفل تنها ادویه ای نیست که در این کشور زیاد استفاده می شود بلکه هندی ها عاشق استفاده از همه نوع ادویه هستند.

علاوه بر طعم دهنده ها و ادویه ها از ترشیجات نیز زیاد در غذاهای هندی استفاده می شود البته اغلب آن ها را به عنوان طعم دهنده ی خارج از غذا و یا در کنار غذا به کار می برند.

در غذاهای هندی استفاده از میخک، هل سیاه و سفید، میخک، بادیان، فلفل و برخی میوه ها مانند آلوچه امری عادی است. در این دیار هم مانند بسیاری از کشورهای آسیایی برنج و خوراکی های دریایی زیاد به کار می رود اما اگر طرفدار این غذاها نیستید جای نگرانی نیست زیرا در هند همه نوع غذایی پیدا می شود.

علاوه بر مواد غذایی موجود در غذاهای هندی مردمان هند آداب خاصی هم در خوردنشان رعایت می کنند آن ها اغلب روی زمین می نشینند و با دست غذا می خورند و همیشه سعی می کنند بیش از اندازه ی نیازشان نخورند و اگر کسی هم این کار را انجام داد آن را نشانه ی اسراف می دانند. استفاده از گوشت حیوانات بخصوص گوشت قرمز هم کاری پسندیده نیست و کمتر در خوراکی های اصیل هندی رد پایی از گوشت حیوانات می بینید.

گاهی دین هم در فرهنگ غذایی هندی ها دخیل می شود زیرا بیشتر مرمان ساکن در هند پیرو دین هندو هستند و برای تزکیه ی نفس روزها را روزه می گیرند و شب ها غذای اصلی را میل می کنند به همین دلیل شام با آب و تاب بیشتری سرو می شود.

درست است که خوراکی های هندی در سطح جهان به طعم تند شناخته شده اند اما جالب است بدانید که در هر گوشه ای از این کشور طعم خاصی غالب است و مردمانش ذائقه ی متفاوتی دارند حتی برخی از آن ها غذا را بسیار شیرین ترجیح می دهند. در هر صورت ما در این بخش تلاش کرده ایم غذاهایی که بیشتر در هند استفاده می شوند و به عنوان غذای هندی در دنیا معروف گشته اند را در اینجا معرفی نماییم.

1: روغن جوش / Rogan josh:

روغن جوش یا روگان جاش یکی از غذاهای معروف هندی است که بیشتر در کشمیر طرفدار دارد. ماده ی اصلی این غذا گوشت بره است که با رازیانه، فلفل و زردچوبه طعم دار می شود و طعم دلنشینی به خود می گیرد. برخی اعتقاد دارند که این غذا ریشه ای فارسی دارد و برخی می گویند آن را مغولان به دیار هند آورده اند اما امروزه به عنوان یکی از اصیل ترین غذاهای کشمیر شناخته می شود. این غذا بدون برنج سرو می شود و شکلی همانند خورش دارد و آن را به همراه ترشیجات یا ماست موسیر میل می کنند.

روغن جوش خلاف نامش با حرارت ملایم بر سر سفره آورده می شود و هندی ها آن را به صورتی می پسندند که با ادویه خوب قرمز رنگ شده باشد. ظاهر این غذا شبیه به خوراک گوشت ایرانی است اما پیشنهاد می کنیم که آن را در هند از دست ندهید زیرا طعم دهنده هایی که در آن به کار می رود، بسیار خارق العاده است.

روغن جوش

2: مرغ کره ای / Butter Chicken :

غذای کره مرغ یک خوراک تجملی به حساب می آید و در میهمانی ها و مراسمی که خوراک پر زرق و برق نیاز است به کار می رود. همانطور که از نام این غذا مشخص است مواد اصلی آن مرغ و کره می باشد. در این غذا آن قدر از کره ی آب شده و ادویجات استفاده می کنند که مرغ طعم اصلی خود را از دست می دهد.

اغلب در کنار این غذا ترشی و سبزی هم سرو می گردد تا غذا خوش خوراک تر گردد، همچنین گاها دیده می شود که کره مرغ را روی برنج قرار داده و نوش جان می کنند. جالب است بدانید که کره مرغ در دهلی از غذاهای محبوب به حساب می آید و طرفداران زیادی دارد.

مرغ کره ای

3: کاکوری کباب / Kakori :

کباب کاکوری از معروف ترین کباب های هندی است. در آن از گوشت بره استفاده می کنند که بسیار خوش خوراک و لذیذ می باشد. در این کباب از موادی چون تخم مرغ، رب و پیاز نیز استفاده می کنند تا طعم بی نظیری پیدا کند.

پیش از این که شروع به طبخ این کباب کنند ابتدا خوب اجاق را گرم می کنند تا زمانی که کباب ها را روی آن قرار دادند به سرعت رویشان برشته شود. در سال های اخیر این کباب را در تابه و در روغن هم زیاد درست می کنند که کمی چرب تر از کاکوری کباب شده است. تهیه کردن این غذا حدودا 15 الی 20 دقیقه طول می کشد.

کاکوری کباب

4: بریانی حیدرابادی / Hyderabadi Biryani :

این غذا به افرادی پیشنهاد می شود که ترجیح می دهند برنج را با انواع طعم دهنده ها میل کنند. در بریانی حیدرابادی برنج خوب پخته و با قطعات گوشت یا مرغ مخلوط می شود. قطعات گوشت را ریز می کنند تا زیاد زیر دندان احساس نشود.

این غذا طعم نعنا نیز می دهد زیرا برای کم کردن بوی گوشت از نعنا و پیاز استفاده می کنند تا هم مزه ی متفاوتی به خود بگیرد و هم بوی خوشایندی ساطع کند. این بریانی از غذاهایی است که کاملا رنگ آسیایی دارد.

بریانی حیدرآبادی

جاهای دیدنی و زیبا در هندوستان:

کاخ هوا محل

یک ساختمان پنج طبقه جالب و زیبا از سنگ ماسه قرمز رنگ در قلب جیپور قرار دارد. این مکان یکی از دیدنی های هند و جاذبه های توریستی شهر است، هوا محل، یک هدف منحصر به فرد است. این بنا همچنین به عنوان کاخ باد شناخته می‌شود، این بنا جایی بود که زنان سلطنتی می‌توانستند از آن بدون آنکه خودشان دیده شوند، فعالیت‌های خیابانی را در بیرون از کاخ ببینند. برای این منظور، کاخ هرم شکل دارای ۹۵۳ پنجره است که هر کدام دارای یک طراحی پیچیده هستند. هوا محل، در سال ۱۷۹۹ ساخته شده است و نمونه‌ای عالی از معماری راجپوتانا محسوب می‌شود.

کاخ هوا محل

پارک ملی بنداوگر

تماشای حیات وحش در محیط زیستگاه آن، هدف جالبی برای بسیاری از مسافران و توریست‌های هند است. بازدید از پارک ملی بنداوگر، آنها را ناامید نخواهد کرد. پارک ملی بنداوگر یکی از محبوب‌ترین پارک‌های ملی هند است که فرصتی برای دیدن پلنگ‌ها، گوزن‌ها، خرس‌های شنی، کفتارها و گاومیش‌های هندی و گرگ ها، برای بازدید‌کننده فراهم می‌کند، اما دیدن ببرهای بنگال قطعا جذاب‌ترین گزینه و اولویت اصلی در بین سایر گزینه‌ها هستند، هرچند تنها ۱۰ درصد از بازدید‌کنندگان احتمال دارد که آن را ببینند. بهترین زمان برای دیدن حیات وحش در این پارک صبح زود یا غروب است.

پارک ملی بنداوگر

ساحل وارکالا

 برای مسافرانی که می‌خواهند برای مدتی از بازدید دیدنی های هند دست برداشته و به یک استراحت بپردازند، بسیار محبوب است. سواحل شنی آن در امتداد صخره‌های شگفت‌انگیز، برای ساحل گردی، آفتاب گرفتن و شنا مناسب است، به خاطر همین نکات است که کانال دیسکاوری این ساحل را یکی ده ساحل تاپ فصلی در جهان معرفی کرده است. همچنین این ساحل برای چشمه‌های معدنی آن نیز شناخته شده است.

اعتقاد بر این است که شنا کردن در این چشمه‌ها باعث برطرف شدن بیماری‌های مزمن و پاک شدن گناهان می‌شود. مسافرانی که می‌خواهند گشت و‌گذاری یواشکی نیز در آن حوالی داشته باشند، می‌توانند از معبد جاناردانا سوامی که معبدی ۲۰۰۰ ساله است و به پرستش ویشنو اختصاص داده شده است، بازدید کنند.

ساحل وارکالا

مجموعه معابد خاجوراهو:

هنر را با جذابیت جنسی ترکیب می‌کند، و خروجی نهایی این معابد از بهترین آثار هنری قرون وسطایی معابد، نه تنها در هند، بلکه در سراسر جهان است. این معابد در حدود قرن ۱۰ ساخته شده است و تنها حدود ۲۵ مورد از ۸۵ معبد اصلی تا به امروز باقی مانده‌اند. این معابد بزرگترین گروه معابد هندو و جین در جهان هستند، حکاکی‌ها و مجسمه‌های این معابد، سبک زندگی سنتی زنان را در دوران قرون وسطا نمایش داده‌اند. مجسمه‌ها در زمانی ایجاد شدند که هنر عاشقانه و احساسی وابسته به جنسیت رواج بود و مورد پسند واقع می‌شد؛ برخی از این حکاکی‌ها از نظر هنر جنسی واضح و بی‌پرده هستند.

مجموعه معابد خاجوراهو

حوضچه‌های کرالا:

 زنجیره‌ای از تالاب‌ها و دریاچه‌های موازی با ساحل دریای عربی، در ایالت کرالا هستند. حوضچه‌های آبریز کرالا، حوضه زیست بسیاری از گونه‌های منحصر بفرد آبزی از جمله خرچنگ، قورباغه‌ها و لجن خوارها، پرندگان آبی و حیواناتی مانند سمورآبی و لاک پشت می‌باشد. امروزه، گردش در آبراه‌های این حوضچه‌ها با خانه قایقی، با چند قایق بزرگ معروف به کتووالام (قایق برنجی سنتی، که در حال حاضر تبدیل به هتل شناور شده است) محبوب‌ترین فعالیت گردشگری در حوضه این آبریز می‌باشد.

حوضچه های کرالا

حوضچه های کرالا

کاخ دریاچه:

 واقع در دریاچه پیچولا، در شهر اودیپور، به عنوان یک قصر تابستانی سلطنتی، در قرن ۱۸ ساخته شده است. امروزه از آن به عنوان یک هتل لوکس ۵ ستاره استفاده می‌شود که تحت برند “مجموعه هتل‌ها و کاخ‌های تفریحی تاج” فعالیت می‌کند. کاخ دریاچه، یک قایق دارد که مسافرین را از اسکله‌ای در قصر شهر در ساحل شرقی دریاچه پیچولا به هتل منتقل می‌کند. این کاخ در سال ۱۹۸۳ معروف شد، زمانی که در فیلم جیمز باند /اختاپوس/ به عنوان خانه یکی شخصیت‌های مهم فیلم شناخته شد.

کاخ دریاچه

دیدگاهتان را بنویسید