چه بر سر سریع ترین هواپیمای جهان آمد؟!

کنکورد     Concorde

پس از پایان جنگ جهانی دوم و دسترسی به موتور جت، رقابتی شدید بین شرق و غرب اروپا بر سر تولید جنگنده های سریع تر و بلندپرواز تر آغاز شد.  از همان زمان مهندسان به سرعتی فراتر از سرعت صوت می اندیشیدند اما این رویا با نسل اول موترهای جت محقق نمی شد.

اما با به روی کار آمدن نسل دوم موتورهای جت با مجهز بودن به قابلیت پس سوز، نه تنها توانستند هواپیمای جنگنده را از سرعت صوت عبور دهند بلکه در مدت کوتاهی آنها توانستند به سرعت های بیش از دو ماخ دست پیدا کنند.

 

کنکورد هواپیما سرعت حمل و نقل فرودگاه

 

کنکورد، اولین هواپیمای تجاری مسافربری با سرعت مافوق صوت جهان، محصول مشترک دو کشور انگلیس و فرانسه بود. در نوامبر 1962 شرکت هوافضای انگلیسی و شرکت فرانسوی Aérospatiale  مسئولیت این قاب فضایی را به عهده گرفتند و در دوم مارس 1969 برای اولین به پرواز درآمد و در ژانویه 1976 رسما آغاز به کار کرد

 

 

 

delta-wing concord (کنکورد دلتا بال)

نتیجه یک شاهکار تکنولوژیکی بود که دو شرکت انگلیسی Société Nationale d’tude و de Construction de Moteurs dAution با توسعه دادن موتورهای جت آن را پدیدار کردند

این هواپیما با بهره‌گیری از چهار موتور توربوجت (موتورهای معروف ۵۹۳ اولمپیوس رولزرویس) که قوی ترین موتورهای هواپیمایی هستند، قادر به پرواز با سرعتی حدود به دوبرابر سرعت صوت بود. مصرف سوخت این موتورهای قدرتمند بسیار بالا بود. هواپیمای توپولف که با بال های مثلثی ظاهری شبیه به کنکورد دارد تنها رقیب آن بود اما کنکورد با هزینه بالا، سرعت بی همتا و تجملاتش منحصر به فرد بود

کنکورد هواپیما سرعت حمل و نقل

 

نام گذاری هواپیما

کنکورد کلمه ای فرانسوی است ولی ریشه هایی هم از زبان بریتانیایی داشته و به معنای توافقف اتحاد یا هماهنگی است. این نام با وجود حواشی زیادی که به خاطر برداشت های افراطی برخی اقلیت های بریتانیایی داشت، بلاخره در سال 1967 توسط وزیر امور خارجه بریتانیا رسما اعلام شد.

 

مسافران کنکورد، از میان افراد ثروتمند بودند، ستارگان سینما و موسیقی، تاجران بزرگ و افراد خانواده سلطنتی و… با ارائه بهترین نوشیدنی ها و خاویار پذیرایی میشدند. از آن جا که افراد مشهوری که زندگی شان در رسانه ها و نشریه ها دنبال می شود، با این ایرلاین سفر می کردند، نام هواپیمای کنکورد بر سر زبان ها افتاد. این هواپیما در مدت امپراطوری 27 ساله اش همیشه در رسانه ها دیده میشد.

این هواپیما با سرعت شگفت انگیز خود میتوانست در مدت زمان حدود 3 ساعت از لندن به نیویورک سفر کند.

کنکورد هواپیما سرعت فرانسه

 

هواپیمای کنکورد در ایران

در سال 1350 دولت ایران 3 فروند هواپیمای کنکورد برای شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) سفارش داد، شاه اسبق ایران به همراه همسرش در مراسم استقبال از این هواپیما که در فرودگاه بین المللی مهرآباد انجام شد، حضور داشتند. و در تاریخ، خرداد 1351، زمان ورود اولین هواپیمای کنکورد به تهران ثبت شده است.

 

 

سانحه هوایی

این هواپیمای فراصوت به دلیل هزینه های بالای تعمیرات، رکود اقتصاد جهانی، قیمت زیاد سوخت و پس از یک سقوط فاجعه آمیز در 25 ژوئیه سال 2000 در پاریس که تمامی سرنشینانش کشته شدند و کاهش رزروهای ناشی از این اتفاق، اعتبارش را از دست داد. این سقوط مرگبار باعث شد متخصصان متوجهِ نقص در طراحی موتور این هواپیما شوند که رفع عیب آن از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه نبود و باعث شد از تمام هواپیماهای آن برای ۱۵ ماه استفاده نشود و بعد از 27 سال حکومت، کنکورد، محصول فناوری دهه 60 میلادی با همه ی تجملاتش، سرانجام زمین گیر شد و ناوگان های قوی آن به موزه های سراسر جهان اهدا گردید.